Jak si poradit s prodejem bytu a na co u toho nezapomenout?

Každý prodej bytu je složitou záležitostí, protože jde o velkou sumu. Aby se vše řádně povedlo, musíte mít na paměti několik důležitých věcí. V kombinaci se spoluprací s kvalitním realitním makléřem pak získáte maximální možnou tržní cenu v překvapivě krátkém čase.

Když potřebujete peníze rychle, využijte výkup nemovitosti

Pokud potřebujete zjistit, za kolik se váš byt prodá, nechte si zpracovat odhad ceny nemovitosti. Tato částka zároveň nemusí být konečná, a pokud jde o byt v pěkném stavu a žádané lokalitě, klidně začněte s prodejní cenou o něco výše nad odhadem. Na druhou stranu občas jde o situace, kdy je potřeba vyřešit prodej a získat peníze v co nejkratším čase. Tehdy se hodí výkup nemovitostí za hotové, kdy máte peníze k dispozici klidně už druhý den.

Vyplatí se prodej nemovitosti bez realitky?

Nechcete utrácet za provize realitní kanceláři? Možná si přiděláte více starostí tím, že se pustíte do prodeje nemovitosti bez realitky. Kvalitní makléř se zkušenostmi totiž dokáže nemovitost prodat rychle a za svou nejlepší cenu. Zároveň máte jistotu, že vše probíhá správně i po právní stránce a na nic důležitého jen tak nezapomenete. Například takový návrh na vklad nemovitosti do katastru není triviální a prodávající bez zkušeností může nepříjemně potrápit.

Nezapomeňte na daň z prodeje nemovitosti

Prodejem bytu si přijdete na značnou sumu a je potřeba včas a řádně zaplatit daň z prodeje nemovitosti. Existují také výjimky, kdy tuto daň není třeba platit, ale vždy si řádně ověřte, že je to skutečně daný případ.
Sazba daně z prodeje nemovitosti je 15 %, ovšem nikoli z celkové prodejní ceny, ale ze zisku. Nelze tedy vyjádřit procentem z kupní ceny. Zisk z prodeje nemovitosti zahrnete do daňového přiznání, které odevzdáte do konce března následujícího roku. Za určitých podmínek nemusíte uhradit daň z prodeje nemovitosti, například když vlastníte nemovitost déle než 5 let.

Zdroje:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.