Domácí repelent proti klíšťatům: Vyrobit ho zvládnete i vy

klíště

Klíště je častý přenašeč nebezpečných nemocí, které nám mohou způsobit vážné zdravotní následky. Roztoč se živí krví savců, plazů i ptáků, vyskytuje se hlavně ve vlhkých lesích a na loukách, nejčastěji na stéblech trávy a nízkých keřících.

Klíšťata přenášejí lymskou boreliózu, klíšťovou encefalitidu či ehrlichiózu, kdy bakterie napadají bílé krvinky. Tyto choroby mohou vést k trvalému poškození zdraví, ale i ke smrti. Klíšťata přenášejí i patogenní mikroorganismy způsobující infekční choroby, jako je babesióza s malarickými příznaky a bartonelóza neboli nemoc z kočičího škrábnutí. Nejspolehlivější ochranou proti klíšťové encefalitidě je očkování.

Chemické repelenty s DEET

Nejúčinnější repelent proti klíšťatům je s obsahem DEET. Jde ale o silný jed, který může mít negativní vliv na naše tělo. DEET je registrovaný pesticid a člen chemické skupiny toluenů, který se vstřebává kůží a přechází do krve. Má negativní vliv účinky na centrální na nervový systém, vede k motorickým deficitům, poruchám učení a paměti. Toluen je vlastně organické rozpouštědlo často používané v pryžových a plastových cementech a odstraňovačích nátěrů.

Přírodní repelent proti klíšťatům

  • 20 kapek esenciálního oleje Pelargonie růžové nebo vonné
  • 10 kapek esenciálního oleje Tomkovice vonné
  • 5 kapek esenciálního oleje z Levandule
  • 5 kapek Citronely nebo citronového esenciálního oleje
  • 120 ml alkoholu (čistého lihu), vodku, vilínového hydrolátu (speciální květinové vod), jablečného octa nebo destilované vody
  • rozprašovač

Všechny přísady dejte do rozprašovacího spreje, promíchejte, před použitím sprej vždy protřepejte a nastříkejte na oblečení před odchodem ven.

Varianta repelentu pro psy

  • 20 kapek esenciálního oleje Pelargonie
  • 20 kapek esenciálního oleje Poleje obecné
  • 2 lžíce mandlového oleje

Přísady smíchejte a nakapejte pár kapek na psí obojek. (nevhodné pro kočky)

Další domácí repelenty

Olej proti klíšťatům – Do láhve s rozprašovačem nalijte trochu rostlinného nebo mandlového oleje, přidejte 20 kapek růžového olejíčku, 1 hrnek vody a protřepejte.

Jablečný ocet proti klíšťatům – smíchejte 2 díly vody s 1dílem jablečného octa a přidejte pár kapek peprmintového esenciálního oleje.

Citrusy proti klíšťatům – smíchejte 3 díly vařící vody a pár oloupaných a nakrájených citrusových plodů, jako jsou pomeranče, citróny, limetky nebo grapefruity. Nechte minutu přejít varem a hodinu vařte na mírném ohni.  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.