Jak pěstovat kontryhel? Hodí se do každé zahrádky.

Kontryhel se pokládá za blahodárně působící bylinku na naše tělo. Na našich zahradách však vždy neroste tak dobře, jak bychom si opravdu přáli. Podívejme se, co k růstu potřebuje a jak odstranit všechny chyby a nedostatky.

Vyberte si správný druh

Kontryhel má více druhů. Běžně můžeme vidět na loukách nebo v zahradním trávníku kontryhel obecný, latinsky Alchemilla vulgaris. Na zahrádku se mnohem více hodí kontryhel měkkýAlchemilla mollis. Tvoří bohaté trsy listů kulovitého tvaru, má velké listy a jeho květní stvoly dorůstají výšky až 70 centimetrů. Vitálnějším a robustnějším kultivarem je pak Robusta. Do stinných míst použijte Alchemilla sericata kultivar Gold Strike se zlatožlutými květy. Do míst, která občas vysychají a jindy se přemokří, se hodí drobnolistý kontryhel alpský – Alchemilla alpina vhodný i do skalky. Poradí si i s nepravidelnou zálivkou. Vyniká svými listy s dekorativní bílou linkou po obvodu.

Zvolte správné místo

Pokud pěstujete kontryhel samostatně na místě, kde není sluneční úpal, vysaďte ho do štěrku nebo drobné kamenné suti. Dá se pěstovat i v nádobách, je krásnou obrubou záhonů a je z něj pěkný solitér. Kontryhel snese slunce, ale vadí mu přímý sluneční úpal. Je to spíše stínomilná rostlina. Velkolisté kultivary nejsou vůči slunečním paprskům až taktak citlivé. Musíte jim ale dopřát dostatek vody, popřípadě je odstínit vhodnými vyššími rostlinami. K tomu se hodí třeba:

  • dlužicha – Heuchera
  • dlužichovka – Huecherella
  • funkie – Hosta
  • pryšec – Euphorbia
  • popelivka – Ligularia
  • pivoňky – Paeonia
  • kakost – Geranium
  • ostřice – Carex
  • šanta – Nepeta

Množení a přesazování

Kontryhel nemá rád přesazování. Vytváří si totiž velmi hluboké kořeny, které rychle zapouští do půdy. Pokud chcete kontryhel rozmnožit dělením trsů, zkuste to na podzim, v září až polovině října. Vyryjte ho ale s dostatečně velkým kořenovým balem a pak jej vysaďte na nové místo do větší jamky notně prolité vodou. Kontryhel kvete hojně a ze všech květů velmi rychle tvoří semeníky. Tím se rostlina nadměrně vysiluje. Zvadlé květy proto odstraňujte, aby mohl vyživovat i listy a krásně rostl. Kontryhel bohatě klíčí ze semeníků. Pár jich nechte na rostlině a ostatní odstřihněte s částí stonku. Uložte je do papírových pytlíků a nechte pomalu proschnout na slunci. Uskladněte je v temnu a chladu. Na jaře je vysévejte do kypré zeminy. Aby vám v zimě nebylo po rostlinkách smutno, podívejte se, jak pěstovat pokojové rostliny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.