Jak na zateplení podlahy?

Aby vám teplo neunikalo spodem, je třeba se soustředit na kvalitní zateplení podlahy, které není radno podceňovat. V místnostech, kde je v domě kvalitně provedená tepelná izolace fasády i střechy, nám může unikat teplo podlahou do nevytápěných sklepních prostor a u nepodsklepených objektů do podkladu. Jestliže provedeme vhodnou tepelnou izolaci podlahy, můžeme nežádoucímu jevu účinně zabránit.

Než začneme izolovat podlahu

V závislosti na tom, zda budeme tepelně izolovat podsklepený či nepodsklepený dům, musíme nejprve zvolit tloušťku izolace. Právě pro izolaci podlahy terénu se doporučuje použít 5 cm vrstvu izolace. Pokud jde o zaizolování podlahy nad nevytápěnými prostory, je třeba použít o něco větší vrstvu, alespoň o 1 až 3 cm. Záleží zejména na velikosti rozdílu teplot mezi vytápěnými a nevytápěnými místnostmi, podle kterého se orientujeme.  Pokud jde o rozdíl teplot vyšší než 20 °C, přidejte další centimetry navíc. Pak přichází na řadu výběr materiálu a samotný postup zateplení.

Tip: Jak opravit praskliny ve zdi

Nejčastěji používané materiály

V konstrukcích podlah se používáme tepelně izolační a akustické vlastnosti izolací vyrobených z kamenné vlny. Izolaci proti chladu používáme v podsklepených i nepodsklepených objektech. Pro vyšší komfort bydlení se zvyšují i akustické parametry podlahových konstrukcí. Odhlučnění je velmi žádoucí. Nejpoužívanější jsou plovoucí podlahy, které vyžadují uložení roznášecí nášlapné desky podlahy právě na vybranou vrstvu izolace. Velkou výhodou je zvětšení vzduchové a kročejové neprůzvučnosti stropů, s minimalizací hluku v místnosti i přenosu zvuků do okolních prostor domu.

Tepelně izolační materiály

Během zateplování podlah jsou osvědčené tepelně izolační materiály Rockwool, konkrétně třeba Steprock ND nebo Fasrock. Izolační materiály do podlah rozlišujeme podle toho, zda jde o izolace současně s nosným prvkem podlahy, nebo takovou není. Izolace totiž může tvořit pouze výplňovou a izolační funkci. Jestliže izolace tvoří nosnou zátěžovou vrstvu, musí splňovat další požadavky. Zvažujeme tedy únosnost, tepelné a akustické vlastnosti. Plovoucí podlahy pak dělíme podle hmotnosti roznášecí vrstvy na lehké a těžké.

Postup izolace podlahy

Ze všeho nejdříve musíme položit hydroizolaci, kterou pokládáme na stávající, případně nově vytvořenou podkladní vrstvu betonu. Jde o bitumenové pásy, které se postupně navařují na daný podklad. Následuje samotná pokládka tepelně izolačních desek. Kvůli oddělení vlhkosti na izolační desky pokládáme hydroizolační folie. Může jít o polyetylen nebo lepenku. Podmínkou je také podkladová vrstva betonu silná minimálně 5 cm. Velmi dobré je také použití betonářské výztuže neboli sítě. Následně se na beton položí konečná nášlapná vrstva. Zateplení podlahy se nevyplácí podceňovat, aby vám teplo neunikalo spodem. Tepelné izolaci podlahy proto věnujte pozornost.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.