Jak větrat v zimě? Větrejte rychle a efektivně

Pokud vám v zimě zdi u oken vlhnou a plesniví, příčinou je často nedostatečná ventilace. Vlhkost je nutné vyvětrat. Plísně oslabují imunitu a podporují vznik alergií a vlhkost ovlivní i pocit pohody. Vysoká vede k pocitům dusna, ztěžuje odpařování potu a snižuje schopnost ochlazování těla.

Proč je větrání důležité

Výměnou vzduchu pustíte dovnitř kyslík a zabráníte vyšší koncentraci oxidu uhličitého. Ten se nebezpečně zvyšuje zejména v malých nevětraných nebo přeplněných místnostech mnoha lidmi.  Pokud je CO2 příliš, můžete pociťovat ztrátu energie, nevolnosti, bolesti hlavy, ospalost, únavu i nespavost. Proto je třeba několikrát denně důkladně vyvětrat. Větráním snížíte riziko vzniku plísně.

Větrat je třeba i kvůli zápachům a škodlivinám. Ze zdí, nábytku, textilu, hraček a vybavení se uvolňují ftaláty, bromové zpomalovače hoření nebo formaldehyd. To pak způsobuje alergie, astma, snižuje imunitu a podporuje vznik rakoviny. Více větrejte i v místech, kde se z podloží může uvolňovat radon.

Větrejte tak, ať neplýtváte nastřádaným teplem

Důležité je místnost zbavit vlhkosti. Při správném způsobu větrání vám náklady na topení nevzrostou, protože se vyhřáté stěny nestihnou tak rychle ochladit. Stačí jen dodržet pár jednoduchých pravidel efektivního větrání. Vyhněte se otevírání oken na mikroventilaci. Vzduch v místnosti se za krátkou dobu nestihne vyměnit a zbytečně ztrácíte nastřádané teplo.

Otevírejte celá okna na kratší dobu

Během studených zimních měsíců otevřete okna dokořán maximálně na 10 minut. Klidně můžete mít zároveň puštěné topení. Otevíráním oken na dlouhou dobu trpí v chladu těsnění nebo okenní rámy. Ventilaci a mikroventilaci proto raději nepoužívejte. Nejlepší je rychlé a intenzivní větrání. Díky tomu nebudou úniky tepla nijak znatelné. Důležité je větrat v každé místnosti, ale i větrat ve sklepě.

Pozor na vlhkost v místnosti

Plastová okna sice perfektně těsní, současně však zamezují proudění vzduchu v místnosti. Okno proto otevírejte vždy po ukončení vaření, praní, žehlení, sprchování, koupeli či po pověšení prádla. V místnostech se nejvíce zvýší vlhkost a s ní přichází zvýšené riziko vzniku plísní. Větrejte proto klidně několikrát za den a vždy v době, když se vám zvedne koncentrace vlhkosti v dané místnosti.

Větrání pro zdraví, pohodu i kvalitnější spánek

Zvýšenou pozornost věnujte zejména ložnici. Kvalitní spánek je jedním z pevných pilířů dobrého zdraví. Čerstvý vzduch vám pomůže lépe usnout, v noci se nebudete budit a samotný spánek bude mnohem kvalitnější. Ložnice by také neměla být přetopená. Ideální je teplota 16 až 18 °C. Než si půjdete lehnout, na pár minut otevřete okno dokořán a bude se vám mnohem lépe usínat i spát.

Často kladené dotazy            

Jak často je nutné v zimě vyvětrat?

Ideální je, pokud v místnosti větráte 3x až 4x denně. Pokud přes den téměř nejste doma, postačí důkladně vyvětrat ráno a večer. Pokud je naopak v místnosti více lidí, anebo po ukončení vaření, praní, žehlení, sprchování, koupeli či po pověšení prádla naopak větrejte častěji.   

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.