Jak opravit praskliny ve zdi

Přestože se často zdá, že jsou praskliny ve zdech běžným problémem zejména u starších domů a bytů, může nás tato nepříjemnost potkat i v panelácích a v případě moderních novostaveb, a to jak z venku, tak i zevnitř. Většinou tyto trhliny nejsou nijak zvlášť nebezpečné, pokud se tedy nejedná o praskliny, které by znamenaly mnohem závažnější stavební problém, ale podstatně lépe vypadá, když jsou kvalitně opravené tak, že jsou k nepoznání.

Proč vznikají praskliny

Trhliny a další druhy jemných i větších prasklin mohou mít různé příčiny. Nejčastěji vznikají v důsledku zezačátku nepostřehnutelných deformací stavby, které nelze jen tak běžným okem zpozorovat. Nová i starší stavba si během času může takzvaně sednout, což právě v tomto případě způsobuje vznik malých vlasových trhlinek, ze kterých mohou postupně vznikat klasické praskliny ve zdech, jak je všichni známe. Další příčinou vzniku těchto trhlinek bývá i špatně provedená malba místnosti

Jak opravit praskliny ve zdi

Technika provedení opravy prasklin se liší zejména podle velikosti a rozsahu trhlin. Praskliny můžeme rozdělit na ty menší a drobné, a díle pak na trhliny většího rozsahu. Drobnější prasklinky lze naštěstí opravit poměrně snadno, bez nutnosti nějakého většího zásahu. Nejlepším řešením je provádět opravy ve zdech před vymalováním místnosti a předejít vzniku skvrn a nerovností na stěnách.

Praktické provedení

Malířskou špachtlí odstraňte loupající se okolí prasklin až na pevný základ zdi. Pomocí špachtle projeďte i místo samotné praskliny. Bude se vám zdát, že se zvětšila, ale vytvoříte si tak místo pro spárovací hmotu, kterou trhlinu vyplníte. Důkladně odstraňte prach a nečistoty pomocí suchého štětce. Praskliny navlhčete a vyplňte je sádrou, popřípadě štukem. Štuk naberte hladítkem a jedním táhnutím ho naneste přímo do trhliny. Tah je důležitý pro vytvoření rovnoměrné plochy. Pomocí stěrky zahlaďte povrch do hladka.

Co udělat s většími prasklinami

Větší praskliny nezapravujte jen štukem z důvodu využití velkého množství materiálu, ale výhodnějším a lepším řešením je maltová směs. Po důkladném rozmíchání a nanesení ji nechte dostatečně zaschnout. Štuk použijte k drobnému zahladění škvír. Pro vyrovnání stěny můžete využít i stěrku. Opravované místo natřete penetrací a po zaschnutí stěrkou vyrovnejte nerovnosti. Stěnu obruste smirkovým papírem a sádrokartonářským hladítkem. Na konec znovu proveďte penetraci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.