Jak chránit stromky a keře před mrazem?

Pokud chcete mít z ovocných stromků i keřů radost dlouhé roky, musíte zvláště ty mladé ochránit před mrazem. Ideálním obdobím pro ochranu je právě listopad. Mladé stromky a okrasné keře ohrožuje v zimě slunce, holomráz, velké množství sněhu a hlodavci. Jednoduchými postupy lze zajistit, aby vaše stromky byly pod patřičnou ochranou a zimu přečkaly co nejlépe a bez poškození.

Proti slunci zvolte vápno nebo desky

Jedním z nepřátel mladých stromků během zimy je slunce. Působením slunečních paprsků na kmen se jejich kůra zahřívá, až v kmeni začne proudit míza. Po slunečném odpoledni přijde mrazivá noc a na kmeni se vlivem rozdílných teplot dělají mrazové trhliny, kůra postupně odumírá, odchlipuje se od dřeva a může to skončit i odumřením stromu. Kmen natřete vápnem s vodou. Ideální nátěr je asi 20 % vápenné mléko, kdy smícháte hašené vápno s vodou. Do směsi lze přidat hlínu a barva lépe drží. Oškrabejte z kmene odumřelou kůru a natřete. Nátěr lze během zimy zopakovat.

Obal chrání před sluncem i mrazy

Fyzickou bariéru v podobě velké dřevěné desky opřete o kmen stromu z jižní strany. Zajistěte ji, aby ji neshodil vítr a nepoškodila stromek. Desku nenatírejte tmavou barvou, aby nepřitahovala sluneční paprsky. Malé stromky obalte, ochrání je to před sluncem, sněhem a holomrazy. Kmen omotejte jutovinou či chvojím, použít lze staré kartonové krabice, slámu i rákos. Lze použít i bublinkovu fólii, musíte ale umožnit výměnu vzduchu, aby se kmen nezapařil. Před balením odstraňte spadané listí. Ochrání to stromky před útokem hlodavců a zajíců.

Sníh ochrání kořeny, ale snadno zláme větve

Sněhu se u stromků bát příliš nemusíte. Stromkům v zimě pomáhá, protože chrání kořeny rostlin před mrazem a zároveň jim dodává vláhu. Sníh od stromků neodhrabávejte, kontrolujte jen větší množství sněhu na větvích, které by se pod jeho náporem vysoké vrstvy mohly zlomit. Rizikové jsou hlavně chvíle oblevy. Tající sníh v tu chvíli změkne a v nočních mrazech pak vytvoří na větvích ledový obal. Pokud nestihnete sníh setřepat, udělejte jiné kroky.

Ochrana proti sněhu

Můžete celý stromek a keř svázat postupně od země až po vrchol provazem nebo jutou, sníh nebude jednotlivé větve tolik lámat. Můžete také případně omotat jutou svázaný stromek a nasadit na něj z plátěného pytle něco jako čepici pro jeho ochranu. Stromky a keře pak budou mnohem lépe chráněny a lépe se vám z nich současně také bude odstraňovat i velká zimní, sněhová nadílka. Pozor si dejte zejména u nepůvodních a stálezelených rostlin, které sníh a mráz snášejí velmi špatně.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.