Proč potřebujete odvětrávání koupelny? Důvodů je několik

Koupelna patří v bytě k místům s nejvyšší koncentrací vzdušné vlhkosti. Jak tedy eliminovat její kondenzaci a zabránit následnému vzniku plísní?

Koupelna patří v bytě i domě k místům s nejvyšší koncentrací vlhkosti a je třeba eliminovat její kondenzaci a snížit na minimum vznik plísní. Je třeba zvolit vhodné obklady a ošetření povrchů, zajistit co nejlepší ventilaci a odvětrání. Mnohdy je to problém u starších domů i u novostaveb.

Tip: Jak se zbavit vlhkosti a plísně v bytě či domě?

Požadavky na ventilaci

Efektivní odvětrání vlhkých prostor je důležité pro zajištění kvality bydlení i zdravotního stavu. Nezdravé klima je častou příčinou bolestí hlavy, únavy i poruch dýchání. Základními úkoly ventilace je přívod čerstvého vzduchu, odvádění vlhkého a vydýchaného vzduchu ven, ochlazování a ohřívání místnosti. U rekuperačních systémů jde také o využívání tepla z odpadního vzduchu. Ventilace musí přivádět dostatečný objem vzduchu bez průvanu a s co možná nejmenší hlučností.

Hospodárné větrání

Důležitá je i hospodárnost systému. Je také nutno řešit odvádění kondenzace vodních par v prostoru větrací soustavy. K tomu může dojít zejména u konstrukcí s nezateplenou půdou bez tepelné izolace. V zimním období se teplé páry na chladnějších stěnách soustavy sráží a stékají zpět. Pak je nejoptimálnějším a nejsnadnějším řešením celou tuto větrací soustavu zateplit a zabránit další kondenzaci.

Způsoby odvětrávání

Odvětrávání místností, zejména koupelen a WC dělíme na přirozené a nucené. Nejjednodušší řešení odvodu vlhkosti z koupelny je přirozená ventilace v podobě okna ve stěně, střešního okna nebo přes ventilační klapku. V mnoha koupelnách to ale nestačí a zejména v případě bytových jader v panelových domech žádná okna nejsou.

Nucená ventilace

Instaluje se ve stávajících objektech, kde není možné mít ventilaci přirozenou. Větrání zajišťuje elektrický ventilátor s vývodním potrubím ven buď přes strop a střechu, nebo obvodovou stěnu stavby. Vývod obvodovou stěnou je nutné v oblasti prostupu trubky zdí dobře zaizolovat a vyvarovat se možnosti vzniku tepelného mostu. Elektrický ventilátor buď spíná ručně vypínačem nebo formou spřaženého spínání současně s osvětlením koupelny se zpožďovačem. Ventilátor sepne současně s rozsvícením světla a vypne se asi minutu po zhasnutí.

Zabudovaná rekuperace

U nízkoenergetických a pasivních domů je větrání zajištěno pomocí zabudované rekuperace vzduchu. Je to systém, kdy je objekt odvětráván, ale navíc využívá i tepla z tohoto odváděného vzduchu. Odvětrávací systémy si můžete zařídit i na klíč. Mohou korespondovat s typem střešní krytiny nebo existují i samostatná zařízení přímo pro odvětrávání koupelen a WC. Zvolit můžete i jedno-potrubní odsávací podtlakový systém přirozeně přivádějící do objektu venkovní vzduch a nuceně odvádí odpadní vzduch. Proudění vzduchu zajišťují ventilátory, které vnitřní vzduch nasají a vytvoří v místnosti mírný podtlak. Je to důmyslně propracovaný systém.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.