Jak si doma udržet správnou vlhkost?

Odvlhčovač vzduchu

Správná vlhkost v našich domácnostech má nezanedbatelný vliv nejen na naše zdraví, ale také na zdraví všeho, co se v našem domě pohybuje – od zvířat až po rostliny. V létě se doporučuje vlhkost udržovat na 40 až 55 %, v zimě pak na 40 až 60 %. V dnešním článku jsme si pro vás připravili několik tipů, které vám s nastolením a udržením ideální vlhkosti bezpochyby pomohou.

Příliš suchý vzduch

Pokud se v domácnosti potýkáte s extrémně suchým vzduchem, můžete tento problém řešit pomocí zvlhčovačů vzduchu. Ty pracují buďto na ultrazvukovém, nebo parním principu. Ultrazvukový zvlhčovač vzduchu pomocí vibrací rozprašuje vodu na mikroskopické kapky, tedy jakousi umělou mlhu. Parní zvlhčovač funguje podobně jako parní konvice, kdy se voda v nádrži zahřívá a je ve formě páry vypouštěna do vzduchu.

Suchý vzduch může mít na svědomí celou řadu zdravotních obtíží. Zmiňme například:

  • suchá kůže,
  • sucho v krku či dýchacích cestách,
  • alergie,
  • kašel,
  • bolesti dutin,
  • popraskané rty,
  • chrápání.

Aby byl zvlhčovač vzduchu maximálně účinný, je třeba pravidelně čistit nádobku s vodou a měnit filtry. V opačném případě se v něm začnou množit bakterie či plísně a jeho použití bude spíše kontraproduktivní.

Příliš vlhký vzduch

Problém však představuje také příliš vlhký vzduch, jenž představuje ideální prostředí pro šíření plísní, které jsou pak velkým problémem pro alergiky a citlivější osoby. S přílišnou vlhkostí pomáhají zatočit odvlhčovače vzduchu, jež jsou populárním doplňkem především starších domů během zimy.

Setkat se můžete buďto s kondenzačními nebo adsorpčními odvlhčovači, přičemž kondenzační odvlhčovač nasává vzduch, ochladí ho tak, aby vodní páry zkapalněly a odtekly do nádržky. Jeho nevýhodou je fakt, že s nízkou teplotou klesá jeho účinnost. Adsorpční odvlhčovače zase pomocí hygroskopické adsorpce odebírají vodu přímo ze vzduchu a jsou účinné i při velmi nízkých teplotách.

Zdroj obrázku: Mariia Boiko / Shutterstock.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.