Šalvěj: Jak ji pěstovat, stříhat a poté sušit?   

Šalvěj lékařská původem ze Středomoří se používá v kuchyni, medicíně i léčitelství, protože má silné účinky. Lidé ve středověku ji považovali za všelék, dnes už však přesně známe její konkrétní působení na zdraví. Hodně si ji proto sami pěstujeme.

Jak pěstovat šalvěj na záhoně

Šalvěj tvoří aromatický polokeřík výšky 30 až 70 cm, lodyhy časem dřevnatí. Vyžaduje kypré, písčité, sušší a propustné půdy a osluněné stanoviště. Snáší suchá vedra i mrazy a dá se celoročně pěstovat venku na zahradě. Může lemovat okraje chodníků, nebo růst na skalce mezi bylinkami jako je dobromysl, tymián a měsíček lékařský. Na zimu ji sestříhněte a překryjte chvojím.

Pěstování šalvěje v květináči

Při pěstování šalvěje v květináči ji na zimu můžete přemístit do příznivějších podmínek, aby při silných mrazech neuhynula. V nádobách keříky dorůstají jen 20 cm a rostou pomaleji. Vhodná je hlinito-písčitá vápenitá propustná půda. Na dno květináče dejte drenážní vrstvu pro odvádění přebytečné vody. Aby měla silné účinky a aroma, měla by být vystavena slunci, na parapetu, balkonu či terase.

Pěstování šalvěje ze semínek

Pěstování ze semínek je zdlouhavé. Drobná, černá semena se vysévají začátkem jara a potonu začnou klíčit. Půda musí být neustále vlhká. Rostou poměrně pomalu, ale koncem května už by se měly dát rostlinky přesadit ven.

Jak zasadit šalvěj

Při nákupu sazenic vybírejte silné rostliny, sázejte do prokypřené půdy s kompostem o něco hlouběji, než byla rostlina v květináči. Kořenový bal opatrně překryjeme tenkou vrstvou zeminy, okolí sazeničky mírně udusáme a zalijeme.

Jak hnojit šalvěj

Šalvěj hnojte jen v období růstu od jara do podzimu kvalitním tekutým organickým hnojivem v zálivce, kterou aplikujte na půdu, nikoliv na listy. Stačí ji přihnojit 1x za měsíc. V zimě v období vegetačního klidu šalvěj nehnojte.

Jak množit šalvěj řízkováním

Šalvěj množíme semeny, nebo řízkováním od konce března do poloviny června. Řízky v délce 10 cm se musí odebrat před květem, nejlépe ráno, kvůli vyšší vlhkosti. Květináč naplňte substrátem se stimulátorem pro snadnější zakořenění, řízek s kořenovými očky zapíchněte do zeminy a udržujte ji stále vlhkou. Rostlinky dejte do pařeniště, nebo přes květináč přetáhněte sáček, aby substrát nevysychal.

Květy šalvěje

Květenství tvoří lichopřesleny se 4 až 10 květy. Šalvěj patří mezi hluchavkovité rostliny, květ tvoří dvoupyská koruna, horní pysk je vyklenutý a spodní třílaločný. Bylina kvete od května v různé barvě dle odrůdy a druhu, nejčastěji fialověfialovo modře, modře, nachově, růžově nebo bíle. Kvítky lákají včely a čmeláky.

Jak stříhat šalvěj

Aby byl keř košatý, musí se stříhat, nejlépe těsně před květem, kdy obsahuje nať nejvíce účinných látek a silic. Stačí odebrat vrcholy nebo jen listy. Bylina znovu obraší a šalvěj může rozkvést. Na podzim rostlinu sestřihněte, aby si vytvořila silný kořenový systém pro snazší přečkání zimy. Podzimní řez nedělejte až do dřeva.

Jak sušit šalvěj

Bylinnou nať rozprostřete na podklad na teplé, suché a vzdušné místo. Nechte ji volně proschnout při teplotě do 30 °C. Sušit ji lze i zavěšenou a svázanou. Můžete použít i sušičku na ovoce a bylinky, kde teplota nesmí přesáhnout 35 °C.

Účinky šalvěje a jak ji využít

Šalvěj působí při bolestech a zánětech v krku i při kašli. Na rýmu je lepší rýmovník. Díky dezinfekčním účinkům léčí i záněty v dutině ústní a používá se k výplachům na afty, dásně a zuby. Podporuje trávení, zklidní žaludek, zamezí nadýmání i nadměrnému pocení. Uklidňuje psychiku, působí proti stresu, úzkosti a navozuje spánek. Pomáhá harmonizovat hormonální hladinu při menstruaci a klimakteriu.

Zevně se přikládají obklady na různé rány proti infekci a pro podporu hojení. Dává se do šamponů proti lupům, kde ničí kvasinky v pokožce hlavy, přípravkům proti akné, do zubní pasty, ústní vody nebo mastí na opruzeniny a drobná poranění. Časté je i její využití v aromaterapii.

Jako koření lze využít bylinu sušenou i čerstvou hlavně na zvěřinu, další druhy masa a ryb, do sýrů, omáček, paštik i bylinkového másla. Skvělé chutná v kombinaci s bazalkou a rozmarýnem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.