Jak pěstovat rýmovník krok za krokem – Účinky a využití

Rýmovník je vděčná rostlina, kterou je dobré mít doma. Tato pokojová rostlina zkrášlí interiér, ale dokáže mnohem více. Aromatické vlastnosti rýmovníku poslouží jako skvělý domácí osvěžovač vzduchu, odpuzovač obtížného hmyzu, účinný prostředek proti rýmě a dalším neduhům. Jak rýmovník s úspěchem pěstovat?

Pěstování rýmovníku není nijak obtížné. Jen je třeba znát pár základních pravidel, jak se o něj starat v různých obdobích roku. Rýmovník koupíte v zahradnictví. Bylina rýmovník, často zvaná i jako mexický nebo řecký eukalypt, kubánské oregáno, moud či molice, krásně vypadá i voní. Rýmovník roste rychle, bylina je nenáročná na pěstování a je zcela ideální do interiéru.

Jak zasadit rýmovník

Rýmovník má rád běžný zahradní substrát a lehkou písčitou zeminu. Zakořeněné řízky ve vodě můžete zasadit přímo do květináče. Rýmovník se pěstuje celoročně v bytě, nejlépe na okenním parapetu s dostatkem světla. Rostlinu nedávejte na přímé slunce, mohlo by ji to poškodit. I během zimy rýmovníku dopřejte světlo a spíše sucho. Omezte proto zálivku. Udržujte ho při teplotě 15 °C. Doporučuje se letnění venku, dejte si však pozor na přízemní mrazíky na jaře.

Jak pěstovat rýmovník

Rýmovník miluje světlo. Ideálním stanovištěm je nejsvětlejší místo ve vašem bytě či domě. Rýmovníku se sice daří na okenním parapetu orientovanému na všechny světové strany, ale opravdu nejlépe prospívá na východě nebo jihozápadě. Dužnaté listy velmi dobře snáší přímé sluneční paprsky, za kterými se také během dne hezky natáčí. Aby rostl rovnoměrně a nenakláněl se vám pouze na jednu stranu, můžete jej v průběhu dne občas pootočit.

Jak zastřihávat rýmovník

Bylinu zaštipujte nejlépe do tvaru koule a listy používejte na čaje, výluhy a odvary. Rýmovník dorůstá do výšky až 25 cm, výhony mohou mít i metr. Pokud se mladá rostlina od začátku zaštipuje, pěkně se rozkošatí, zahustí a vytvoří kompaktní keřík. V opačném případě půjde o protáhlý šlahoun a rostlina vám nebude prospívat. Vrcholové řízky lze hlavně na jaře a v létě použít k zakořenění a pěstování nových rostlin.

Množení rýmovníku

Rýmovník se množí vrcholovými řízky, které velmi dobře a rychle koření i ve vodě. Řízky s jedním až dvěma páry lístků rychle pustí kořínky a dál rostou. Hnojte jej od jara do podzimu 1x až 2x za měsíc. Použijte tyčinky na zelené rostliny či kapalná hnojiva. Rostlinu přesazujte vždy na jaře, nejlépe v březnu až dubnu. Mladé rostliny je dobré přesadit i 2x do roka, vždy jen do o něco většího květináče.

Jak zalévat rýmovník

Rýmovník velmi dobře snáší občasný nedostatek vody, ale časté přelívání mu škodí. Zemina by však neměla ani zcela vyschnout. Nikdy by však neměl rýmovník stát ve vodě. V zimě omezte zálivku.

Rýmovník a černání listů

Rýmovník však nemá rád výkyvy teplot, průvan, mráz či přemokření. Pokud se mu nedaří, objeví se žloutnutí, hnědnutí až černání listů. V letním období, pokud ho dáte ven na parapet nebo na terasu, dejte jej raději do polostínu a dávejte pozor na chladnější noci a studený vítr. Jakmile teploty začnou klesat, přeneste rýmovník na teplejší místo. V zimě může být dál od okna než pře léto. Pokud by ale prochladl, mohlo by jej to zahubit.  

Využití rýmovníku v kuchyni

Jemně nasekaný rýmovník se hodí do salátů i polévek. Můžete jej přidat do rizota, pokrmů z pohanky, jáhel, kuskusu a luštěnin. Používá se i při přípravě masa. Dobře poslouží i jako obloha pokrmů. Rostlina se využívá hlavně ve španělské a mexické kuchyni. Jde o jedno z nejpoužívanějších koření na karibských ostrovech a hojně se užívá třeba na Jamajce či na Kubě.

Účinky rýmovníku

Rýmovník slouží jako aromatická bylina, která krásně voní a pomáhá při rýmě. Stačí si k lístkům byliny rozdrobených v rukách přivonět. Vdechujte vůni z rozlámaných lístků v ruce. Pomáhá astmatikům, při vysokém tlaku, cholesterolu a srdečních potížích. Odstraňuje ledvinové a žlučové kameny.

Odvar z 1 lístku rýmovníku použitého na 200 ml vody se pije při vysokém tlaku, cholesterolu a srdečních potížích. Výluh z rýmovníku lze použít na drobné ranky a spáleniny, protože skvěle urychluje hojení. Rýmovník navíc odhání svým aromatem obtížný hmyz z místnosti. Působí proti komárům, mouchám a molům. Vůně připomíná meduňku s mátou dohromady, tomuto hmyzu však nevoní. Rýmovník patří mezi čističe vzduchu, proto se hodí do každé místnosti, hlavně do dětských pokojů, pokojů pro hosty a ložnic.

Čaj z rýmovníku

Pár lístků z rýmovníku zalijte vodou o teplotě 80 °C a nechte 5 minut vylouhovat. Lze jej dosladit medem. Čaj je vhodný i pro děti. Doporučuje se pít 2x až 3x denně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.