Jak pěstovat zázvor? Návody a Tipy

Zázvor je součástí čínské medicíny a jeho účinky jsou pověstné. Po celá staletí se pěstuje zejména v Indii a Číně. Zázvor je koření i lék. Přidává se do různých nápojů, sladkostí i dezertů. I když u nás nejsou pro pěstování zázvoru zcela ideální podmínky, vypěstovat si jej můžeme.

Co potřebujeme k vypěstování zázvoru

  • kořen zázvoru
  • zahradnický nůž
  • vhodnou a prosátou zeminu
  • odstátou vodu
  • květináče nebo sadbovače o průměru 20 cm
  • teplý skleník

Pěstování zázvoru

Zázvor si sice nemůžete vypěstovat na zahradě kvůli klimatickým podmínkám, ale ve skleníku to lze. K úspěšnému pěstování zázvoru potřebujete minimální a trvalou teplotu nad 30 °C. Kromě toho potřebujete velké množství vody. Pokusit se můžete vypěstovat zázvor i v bytě, mnohem lepší je to ale ve skleníku. Do květináče dejte dobře propustnou zeminu, bohatou na živiny. Měla by být také prosátá, bez kamínků, aby nezdeformovaly oddenky zázvoru, který začne klíčit.

Tip: Jak pěstovat Zamioculcas zamiifolia?

Kdy a jak sázet zázvor

Vhodným obdobím je přelom zimy a jara, kdy si zakoupíte čerstvý kořen zázvoru, na kterých jsou v této době už vzešlé pupeny. Kořen zázvoru uřízněte nejméně 5 cm od pupenu. Uříznutý zázvor s pupenem pak zasaďte pupenem směrem nahoru do květináče o průměru 20 cm s kvalitní zeminou. Po celou dobu růstu udržujte teplo bez velkých výkyvů. Po zasazení zázvoru do květináče ho dejte na první 3 až 3 týdny na sluníčko. Během pěstování zázvoru jej denně zalévejte odstátou vodou pokojové teploty a vždy do spodní misky. Jakmile vyraší oddenky, přendejte květináč na stinné místo. Při další výsadbě pupenů do skleníku zasaďte tyto pupeny těsně pod povrch nakypřené půdy.

Podmínky při pěstování zázvoru

Při pěstování zázvoru pravidelně jednou za 14 dnů rostlinu přihnojujte běžnými tekutými minerálními hnojivy. Na podzim hnojení omezte a zastavte zálivku. Zatažené oddenky zázvoru z hlíny vysbírejte. Zázvor se sklízí asi 9 měsíců po výsadbě. Mezitím zázvor ještě několikrát přesaďte, protože poroste rychle. Nakonec můžete potřebovat květináč o průměrné velikosti 30 až 40 cm.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.