Kosatec (Iris) – Jak na pěstování, výsadbu a množení

Květy kosatců vyraší ze země, jakmile sleze poslední sníh a jsou ozdobou každé zahrady. Půvabné, malé a otužilé kosatce nás oslní svými jemnými kvítky. V japonských zahradách jsou navíc tyto květiny symbolem čistoty. Jak je pěstovat?

Okrasné cibuloviny jsou na jaře ozdobou našich zahrad. Patří mezi ně oblíbené narcisy, tulipány, šafrány, hyacinty, modřence i zmíněné kosatce. Jsou velmi půvabné a vděčné.


Kdy kosatec kvete?

Irisy vykvétají velmi brzy, většinou už v březnu, jakmile zmizí ze záhonů poslední sníh. Na zahrádkách se nejčastěji setkáváme se žlutými a fialovými kosatci, sortiment rozmanitých odrůd je ale mnohem bohatší, kvetou v celé škále barev a jsou i žíhané.

Pěstování kosatce

Irisy vysazujeme v září nebo počátkem října na slunné stanoviště do výživné půdy, kterou předem vyhnojíme kompostem nebo plným hnojivem. Hloubku výsadby volíme podle velikosti cibulky. Vrstva zeminy nad cibulkou by měla být asi dvakrát větší, než je výška cibulky. Kosatce můžeme vysazovat samostatně i do skupin s ostatními jarními cibulovinami. Hodí se také do skalek nebo do trávníku, který krásně oživí.

Rychlení kosatců

Irisy se dobře vyjímají v nádobách, mísách a truhlících, které brzy na jaře naplní květy. Dno nádoby je třeba vysypat drenážní vrstvou keramzitu nebo jemného štěrku, dosypat zeminu a do ní vysadit pár cibulek podle velikosti nádoby. Půda by měla být propustná a zásobená živinami. Osazenou nádobu necháme během zimy v chladné místnosti s teplotou okolo 5 °C. Na jaře ji dáme na terasu, zápraží, balkón nebo na chladnou chodbu.

Množení kosatce

Sazenice kosatců získáme dělením trsů po odkvětu a vysazujeme je 50 cm od sebe, od poloviny července do poloviny září do skupin, na slunné nebo mírně zastíněné stanoviště. Kořeny při výsadbě nezkracujeme a nadzemní část sazenice zkrátíme o polovinu.

Druhy kosatce

  • Kosatec japonský má úzké mečovité listy, uprostřed žebro a květy s ležatými vnitřními okvětními plátky, které jsou buď malé, nebo stejně velké, jako ty vnější. Daří se jim v kyselé vlhčí humózní půdě.
  • Kosatec holandský má velmi zvláštní tvar bílých, žlutých nebo modrých květů a hodí se do skupin.
  • Kosatec sibiřský má světle až tmavě modrofialové květy, vnitřní část je světlejší s tmavším žilkováním. Vyžaduje vlhčí půdy a hnojení vyzrálým kompostem.

Zdroj obrázků: jamestownsun.com, stoutgardens.com, crocus.co.uk, zulily.com, tesselaar.net.au

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.