Jitrocelový sirup: Zdravý zázrak si uděláte doma svépomocí

Přemýšlíte, jak si vyrobit jitrocelový sirup? Podívejte se na to, jak sbírat listy, jak si jej vyrobit a k čemu všemu ho můžete použít.

K čemu je vhodný jitrocelový sirup

Jitrocelový sirup je výborný při zánětu průdušek, při chrapotu, silně zahleněném krku, úporném kašli a při rýmě. Obecně jitrocel kopinatý působí pozitivně a celkově se jedná o vhodný prostředek k překonání nachlazení, rýmy a angíny. Pomáhá také tlumit zimnice. Rovněž zabírá na záněty horních cest dýchacích, je prospěšný při astma a dokáže velice účinně odhleňovat naše dutiny. Je také doporučován i při potížích s trávením. Jitrocelový sirup také pomáhá čistit krev od nečistot a chorobných látek. Hojí vnitřní poškození organismu. Listy rostliny jsou vhodné na léčbu odřenin a ran.

Kdy a jak sbírat jitrocel

Jitrocelové listy je nejlepší sbírat v době od května do srpna, tedy nejlépe tehdy, když rostlina kvete. Sbíráme je vždy za suchého počasí a v době, kdy už na listech oschla rosa. Na výrobu sirupu se hodí jitrocel kopinatý, který má dlouhé špičaté listy. Protože je jitrocel velmi citlivý na zapaření, čerstvé listy ukládejte do plátěného pytlíku nebo košíku, nikdy ne do plastové tašky. Nikdy je neskladujte v igelitovém sáčku. Nesmí ztratit barvu a zhnědnout. Čerstvé listy je třeba zpracovat okamžitě.

Jitrocelový sirup

Suroviny:

  • 2 hrsti jitrocele i s kořínky
  • 750 g medu
  • 1 litr vody
  • šťáva z 1 citronu

Postup přípravy:

Nasbíraný jitrocel i s kořínky velmi pečlivě opereme. Kořínky promneme v rukou od hlíny a propláchneme je zcela dočista. Pak vše nakrájíme na kousky a vaříme v 1 litru vody 20 minut. Pak slijeme, promícháme s medem a následně svaříme do hustého sirupu a přidáme šťávu z 1 citronu. Z tohoto množství nám vznikne asi 800 ml sirupu. Plníme do pečlivě vymytých skleniček a uchováváme v temnu a chladu, tedy v lednici, v komoře nebo ve sklepě po několik měsíců.

Místo medu lze použít i třtinový cukr

Omyté listy a kořeny jitrocele nahrubo nakrájíme a vrstvíme je do sklenice. Někdo také doporučuje hrsti jitrocele umlít na mlýnku na maso. Vždy dáme vrstvu cukru a na ni vrstvu jitrocele. V tomto případě můžeme prokládat kolečky citronu bez kůry a semínek. Jednotlivé vrstvy pořádně stlačujeme. Poslední vrstvou je cukr. Sklenici pak uzavřeme a necháme na okenním parapetu na východní straně. Druhý den začne jitrocel pouštět šťávu a cukr se začne postupně rozpouštět. Vrstvy klesnou skoro o polovinu a můžeme sklenici doplnit o další vrstvy. Sklenici necháme na parapetu 14 dní a občas protřepeme. Pak sirup přecedíme do čistých skleniček a uchováváme je v temnu a chladu. Takto nám vydrží i několik měsíců.

Jak užívat jitrocelový sirup

Sirup se užívá až 3x až 5x denně po 1 polévkové lžíci. Dětem dáváme 3x až 5x malou čajovou lžičku. Je zdravý, chutný i sladký a dětem chutná. Před užitím sirupu jej můžeme nechat trošku zteplat na pokojovou teplotu. Bylinkové sirupy, tedy i jitrocelový, je možné užívat nejen v době nemoci, ale i jako prevenci, protože posilují naši imunitu. Můžete je užívat samotné, k oslazení čajů nebo si je přidávat do vody jako jiný sirup.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.