Begonie vypěstuje opravdu každý

Begónie mají rády vlhká a stinná místa, což se vám může hodit. Navíc mají oslnivý vhled, pestré barvy květů a krásně zelené, srdčité listy. Jsou to velmi oblíbené rostliny mezi hrnkovými květinami.

Odborný název Begonia je podobný českému názvu begónie. Rostlina byla pojmenována podle vášnivého a amatérského botanisty a guvernéra francouzské části Kanady M. Begona. Geografický původ mají begónie v teplejších částech Kanady a do Evropy se dostaly v roce 1777. V současné době již existuje velký počet odrůd, barev, velikostí květů i jejich tvarů, ze kterých je možné vybírat ty, které se vám nejvíce líbí. S patřičnou péčí některé z nich lze pěstovat nejen venku na záhonech, ale i jako pokojové rostliny.

Jak vypadají begonie

Begónie mají nádherné listy ve tvaru srdce a úchvatné, jemné květy. Většina odrůd begonií je vhodná pro tropické a subtropické podnebí. V našem mírném podnebí je lze pěstovat na jaře a v létě venku, na zimu je ale musíme vždy ještě před prvním mrazem přenést dovnitř, nebo vyjmout hlízy ze země. Některé nové odrůdy se dají v mírných podmínkách přezimovat i venku.

Pěstování begonií

Begónie se sice dají vypěstovat ze semínka, ale doma to jde jen stěží. Mnohem jistější a snazší je pořídit si sazeničku v zahradnictví a zahradních centrech. Ze zakoupené nebo zasazené rostliny můžeme pěstovat begónie i pomocí řízků. Sazeničky se dávají do dostatečně velkého květináče na teplou a světlou okenní plochu, kam ale nepálí slunce. Jakmile je rostlina rozrostlá a venku již nehrozí nebezpečí mrazu, můžete rostliny přesunout ven, na stinné, ale ještě poměrně světlé místo. Později klidně volte polostín až stín.

Jak pečovat o begonie

Zalévejte své begónie pravidelně, udržujte vlhkou půdu, nenechte ji vyschnout, ale ani přemokřit. Květináče vysychají rychleji, proto je pravidelně a často zalévejte a kontrolujte. Po přenesení rostliny dovnitř je dejte na parapet směrem na sever, aby mohly rostliny přijímat nepřímé světlo bez přímého slunce. Zalévejte je stejně, jako rostliny venku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *