Begonie vypěstuje opravdu každý

Begónie mají rády vlhká a stinná místa, což se vám může hodit. Navíc mají oslnivý vhled, pestré barvy květů a krásně zelené, srdčité listy. Jsou to velmi oblíbené rostliny mezi hrnkovými květinami.

Odborný název Begonia je podobný českému názvu begónie. Rostlina byla pojmenována podle vášnivého a amatérského botanisty a guvernéra francouzské části Kanady M. Begona. Geografický původ mají begónie v teplejších částech Kanady a do Evropy se dostaly v roce 1777. V současné době již existuje velký počet odrůd, barev, velikostí květů i jejich tvarů, ze kterých je možné vybírat ty, které se vám nejvíce líbí. S patřičnou péčí některé z nich lze pěstovat nejen venku na záhonech, ale i jako pokojové rostliny.

Jak vypadají begonie

Begónie mají nádherné listy ve tvaru srdce a úchvatné, jemné květy. Většina odrůd begonií je vhodná pro tropické a subtropické podnebí. V našem mírném podnebí je lze pěstovat na jaře a v létě venku, na zimu je ale musíme vždy ještě před prvním mrazem přenést dovnitř, nebo vyjmout hlízy ze země. Některé nové odrůdy se dají v mírných podmínkách přezimovat i venku.

Pěstování begonií

Begónie se sice dají vypěstovat ze semínka, ale doma to jde jen stěží. Mnohem jistější a snazší je pořídit si sazeničku v zahradnictví a zahradních centrech. Ze zakoupené nebo zasazené rostliny můžeme pěstovat begónie i pomocí řízků. Sazeničky se dávají do dostatečně velkého květináče na teplou a světlou okenní plochu, kam ale nepálí slunce. Jakmile je rostlina rozrostlá a venku již nehrozí nebezpečí mrazu, můžete rostliny přesunout ven, na stinné, ale ještě poměrně světlé místo. Později klidně volte polostín až stín.

Jak pečovat o begonie

Zalévejte své begónie pravidelně, udržujte vlhkou půdu, nenechte ji vyschnout, ale ani přemokřit. Květináče vysychají rychleji, proto je pravidelně a často zalévejte a kontrolujte. Po přenesení rostliny dovnitř je dejte na parapet směrem na sever, aby mohly rostliny přijímat nepřímé světlo bez přímého slunce. Zalévejte je stejně, jako rostliny venku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.