Pokud bydlíte v panelovém domě, asi se neobejdete bez vrtacího kladiva, které má mnohem větší výkon, než vrtačka. Aku vrtačku doplňte o sadu bitů, různých nástavců či vrtáků, které použijete při práci s různými materiály a šroubky. Vrták musí být ostrý, jinak vznikne otvor většího průměru a hmoždinka v něm nebude držet.
Aku vrtačka, hmoždinky a další pomůcky
Zvolte vždy správný typ hmoždinek do panelu. Univerzální hmoždinky pak vyhovují řadě stavebních materiálů. Při montáži se hmoždinka nejprve bez vrutu zasune do vyvrtaného otvoru a zašroubováním vrutu se pak hmoždinka rozevře na stěny otvoru a vytvoří dokonalou těsnost a pevnost. Hmoždinku i vrut vybírejte také podle velikosti poličky. Do hmoždinek používejte vruty s křížovou hlavou. Nezbytností zůstává šroubovák na samotné montáže vrutů. Hodit se vám bude i vodováha a metr. Při instalaci poliček je přesná rovina opravdu nezbytností. Při vrtání na těžko přístupných místech a v rozích lze použít úhlové hlavy k vrtačce, jenž lze otáčet o 360 stupňů.
Alternativy
Chemické kotvy nebo chemické hmoždinky zná možná málokdo. Chemická kotva je v kartuši ve dvou oddílech a ty se při aplikaci spojí. Pak vznikne chemická reakce a zatvrdnutí během pár minut. Koupíte v kartuši jako silikon a vytlačíte ji aplikační pistolí. Do panelu se vybírá konkrétní kotva. Důležité je si rozmyslet, jak velkou sílu v tahu je třeba. Po aplikaci kotvy do vyčištěného otvoru pak zasuneme hmoždinku nebo čep a necháme zatvrdnout. Speciální chemická hmota zajistí pevnost spoje v interiéru i v exteriéru. Nemusíme kupovat hmoždinky odpovídající velikosti vrutu. Chemická kotva drží 5 minut od nanesení.
Postup při přidělání poličky
Držte se pravidla, dvakrát měř a jednou vrtej. Pomůže vám i detektor. Základem úspěchu je správné rozměření a zaznačení otvorů tužkou a následně takto označený otvor poklepat důlčíkem či jiným ostrým předmětem. Vrták se pak mnohem lépe chytne. Kvůli úklidu si předem nachystejte vysavač a požádejte někoho o asistenci. Hadice držená pod vrtačkou při vrtání usnadní úklid. Můžete použít také nástavec na vrtačku, který se snadno navlékne na vrták a jemný odpad při vrtání sám padá do uzavřeného pouzdra. Při vrtání si vezměte ochranné brýle a rukavice a dbejte na bezpečnost při práci. Při delším a hlučném vrtání s příklepem použijte i ochranu sluchu. Vrtačku při vrtání vždy držte kolmo, pak si zajistíte optimální otvor. Při vrtání ve výškách mějte stabilní oporu, ať nespadnete z žebříku či schůdků.