Jaké má být pH vody v bazénu a jak jej zvýšit a snížit     

Bazén má v současné době na své zahradním dál více lidí. Voda v bazénu však vyžaduje náležitou péči. Jedním z nejdůležitějších faktorů při čištění a úpravě bazénové vody je pH vody v bazénu, které se musí pravidelně měřit. V článku se dozvíte, jak si poradit s nevhodnými hodnotami.

Měření pH bazénové vody pH testerem

Měření hodnoty pH bazénové vody vám pomůže zjistit, zda je voda zdravotně nezávadná. Kvalitní voda v bazénu také prodlouží životnost bazénu, především jeho železných součástí. V bazénu byste měli pH vody měřit 2x týdně. Hodnoty pH se vyhodnocují na škále 1 až 14 bodů. Středová hodnota 7 udává neutrální pH. Nižší hodnoty znamenají zvýšenou kyselost, vyšší hodnoty znamenají naopak zásaditost. Hodnoty pH pro bazénovou vodu se mají pohybovat v rozmezí 6,8 až 7,4 pH.

Kapkové pH metry

Kvalitu vody lze změřit kapkovým pH metrem. Naberete vodu z bazénu do nádobky testeru, přidáte pár kapek činidla, uzavřete nádobku zátkou a protřepete. Roztok se zabarví často žlutou a fialovou barvou, ale u výrobců se může lišit. Pokud je barva žlutá, je voda v bazénu kyselá. Čím je odstín světlejší, tím kyselejší je voda. Fialová barva udává vodu zásaditou. Čím tmavší odstín, tím je voda zásaditější.

Tabletové pH metry

Pro co nejpřesnější výsledky se doporučuje provádět měření brzy ráno nebo pozdě večer. Do zkumavky naberete vzorek vody asi 30 cm od kraje bazénu a asi v 30 cm hloubce. Do zkumavky vhodíte tabletu a protřepete. Výsledkem bude zbarvený roztok, který vyhodnotíte podle klíče na etiketě konkrétního produktu.

Podzemní Bazény Šulc

Elektronické pH metry

Měření pH pomocí elektronických měřičů je nejpřesnější a nejrychlejší. Přístroje mají i dlouhou životnost. Stačí vložit sondu nebo měřící vidlici testeru do vody v bazénu. Za pár sekund přístroj pípne a na displeji se zobrazí hodnota pH. Digitální měřicí přístroje s dávkovačem mohou býtnapojeny přímo na zásobníky s bazénovou chemií.  Sonda průběžně monitoruje pH vody a v případě potřeby ji automaticky upraví. Stačí jen doplňovat chemii do zásobníku.

Jak zvýšit pH v bazénu

Při výrazně nízké hodnotě pH je bazénová voda kyselá. To má negativní vliv na pokožku i vaše zdraví, ale i na kovové součástky v bazénu. Pro zvyšování hodnot pH v bazénové vodě použijte tekuté nebo granulované chemické přípravky, u kterých nehrozí, že si potřísníte kůži agresivním chemickým roztokem. Produkty jsou označeny nápisem pH PLUS. Při dávkování postupujte vždy podle návodu.

Jak snížit pH v bazénu

Při zvýšených hodnotách pH je voda v bazénu zásaditá. Pak se vám v bazénu tvoří vodní kámen. Stejně jako v předchozím případě doporučujeme z důvodu bezpečnosti spíše granulované než tekuté chemické prostředky. Osvědčenou kvalitou pro snižování vysokého pH je chemický přípravek označený pH MÍNUS.

Co dělat, když voda mění barvu

Zakalená voda a zelená voda v bazénu způsobuje i slizké stěny v bazénu. Naznačuje nám nadměrný výskyt bakterií a řas ve vodě. Doporučujeme použít třeba přípravek Laguna Chlor šok nebo Laguna ALG Blue proti řasám. Pokud má voda silný chlorový zápach, v oblastech s měkkou vodou použijte pH minus a v oblastech s tvrdou vodou pH plus. Zakalená mléčná voda naznačuje vysoký výskyt vápníku a hořčíku. Doporučujeme přípravky s nápisem Flokul Ultra.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.