Zateplení fasády: Rady pro začátečníky i šikovné kutily

Stavíte rodinný dům nebo chystáte rekonstrukci? Na zateplení fasády zvolte správně materiál, který vám přinese úsporu energií spojených s vytápěním i klimatizováním ve výši až 30 % nákladů.

Způsoby zateplení

Při zateplení domu můžete zateplení fasády provést kontaktním zateplením nebo systémem provětrávané fasády. Kontaktní zateplení je jednodušší a časově i finančně méně náročné. Provětrávaná fasáda však dovolí domu lépe dýchat a má navíc lepší zvukovou izolaci.

Kontaktní zateplení fasády

Izolantem je minerální vata nebo pěnový polystyren. Vybraný materiál se napevno přichytí přímo na stávající fasádu. V současné době se používá častěji k zateplení fasády díky nižší ceně a snazší opracovatelnosti fasádní polystyren než minerální vata. Poradíme vám jak vybrat nářadí pro práci.

Minerální vata vs. fasádní polystyren? Výhodou minerální vaty je větší protipožární odolnost. Dříve se uvádělo, že má i lepší tepelně izolační účinnost, ale dnešní šedý polystyren, neboli grafitový polystyren, má ještě lepší tepelné vlastnosti než běžné minerální fasádní vaty. Navíc je cenově dostupnější a lépe se s ním pracuje.

Než začnete zateplovat fasádu

Aby na podklad izolace lépe přilnula, musí být suchý a čistý, zbavený prachu a všech nepatrných částí staré fasády. Jakmile podklad očistíte, proveďte důkladnou penetraci povrchu pro lepší přilnutí podkladní a lepící vrstvy. Pak se můžete pustit do montáže fasádního polystyrenu či minerální vaty.

Montáž zakládacích soklových lišt

Proveďte montáž zakládacích soklových lišt, do kterých vložíte izolační desky. Ty lepte na vazbu, stejně jako cihly odspodu nahoru stěrkovým tmelem na terče a ukotvěte talířovými hmoždinkami s plastovým trnem. Na 1 m2 použijte min 4 hmoždinky. Na rohy fasády dejte rohové lišty s perlinkou, které je zpevní a ochrání je před poškozením.

Přestěrkování stěrkovým tmelem

Přestěrkování provedete stěrkovým tmelem odshora dolů v několika vrstvách. Celková tloušťka stěrky musí dosahovat šířky alespoň 3 až 5 mm. Do stěrkového tmelu vložte perlinku a tmelem ji překryjte, ideálně o tloušťce 10 cm. Jakmile vyschne stěrková vrstva, je čas na aplikaci omítky.

Aplikace omítky

Nejprve naneste na stěrkovou vrstvu penetraci pod omítku. Díky tomuto se zvýší přilnavost a sníží savost podkladu. Po penetraci zatmelte spáry kolem stavebních výplní, jako jsou okna a dveře, pomocí pružného akrylátového tmelu. Nakonec naneste finální omítku.

Provětrávaná fasáda

Systém provětrávané fasády se skládá z nosného roštu, vzduchové odvětrávané mezery, izolantu a obložení. Tepelně izolační materiál vkládejte do připravených roštů. Rošt bude předsazen oproti zdi domu, kde vznikne mezera, která díky proudění vzduchu zamezí vlhnutí stěn a plísni na zdi.

Obložení fasádními deskami

Jako obložení se často používají OSB desky nebo různé fasádní desky z betonu, keramiky či kovu. Jde o suchý proces, který lze aplikovat i v zimním období. Izolačním materiálem je minerální vata ve tvaru desek, která vyniká tepelně izolačními i akustickými parametry a vysokou požární odolností.

Často kladené dotazy

Jak silnou zvolit izolaci?

Dříve se používal polystyren o síle 5 cm, v současnosti se volí spíše izolace silné 15 až 20 cm. Náklady na izolační materiál tvoří asi desetinu nákladů na kompletní fasádu, proto vám izolace menší než 10 cm moc neušetří. Nešetřete tedy zbytečně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.