Jak na zateplení půdy

Pokud uvažujete o zateplení půdy a chcete vše provést snadno a rychle, jako izolaci můžete použít paropropustné rohože z minerální vaty či kamenné vlny. Podívejme se, jak na zateplení půdy krok za krokem.

Zateplení podlahy na půdě

Zateplení podlahy na půdě patří mezi nejefektivnější, ale současně i často opomíjené účinné tepelné izolace a zateplení domu. Jak je všeobecně známo, teplo stoupá vzhůru a u nezateplené podlahy na půdě se hromadí v půdním prostoru. Pokud je půdní prostor využíván k bydlení, je izolovaná a zateplená střecha a nemusíme podlahu půdy izolovat. V jiných případech podlahu vhodně odizolujte.

Nepochozí izolace podlahy na půdě

Velmi rychlé a snadné zateplení podlahy půdy se dá provést jen položením tepelné izolace z minerálních vláken. Nezapomeňte použít parotěsnou folii ze spodní strany izolace, čímž zabráníte kondenzaci vlhkosti. Jde o finančně nenáročnou variantu zateplení, takto izolovanou půdu však nelze využít ke skladování a povrch není pochozí. K izolaci se doporučují zejména rolovaná minerální vlákna s předem nakašírovanou ochranou proti prachu. Variantou je třeba Isover Domo Comfort.

Pochozí izolace podlahy na půdě

Pro zachování tepelně izolačních i pochozích vlastností půdy lze využít kombinaci minerální vaty s pěnovým polystyrenem, třeba systém Isover STEPcross, který vychází z původního nadkrokevního systému Isover. Využívá pevnosti EPS trámců v kombinaci s tepelnou účinností měkčích desek z minerálních vláken. Při aplikaci na vodorovný povrch jsou přidány stabilizační EPS kříže. Díky inovované technologii již nejsou třeba ocelové kotvící vruty proti sesouvání na šikmé ploše střechy.

Pro instalaci není třeba speciální vybavení pro montáž a zvládnete to svépomocí. Kromě snadné aplikace je výhodou minimální přitížení stropu, dostupná cena a izolace bez tepelných mostů.

Technologický postup pro montáž

Před montáží systému STEPcross zajistěte parotěsnost fólií Isover VARIO KM/DUPLEX. Nosné kříže z EPS 100 x 500 x výška dle volby 200 až 300 mm zajistí snadné a rychlé sesazení. Následně rošt sestavíte na světlou šířku 595 mm pro ideální vkládání izolace o šířce 600 mm. Doporučujeme využít třeba Isover ORSIK nebo Isover UNI. Případné nerovnosti vyrovnejte přebroušením EPS.

Pak naneste speciální PUR lepidlo na spojení dřeva a EPS po celé délce konstrukce. Přilepte prkna o šíři 100 mm a dodržte dobu zaschnutí spojů přibližně 1 hodinu. Pak je na řadě vkládání izolace Isover ORSIK či Isover UNI 600 x 1200 mm bez řezání. Doporučuje se položit raději 2 vrstvy na vazbu. Izolaci dělte na poloviny pouze pro překrytí spojů, jinak materiál pokládejte bez nutnosti dalšího řezání na rozměr. Pro zajištění stability záklop přichyťte pomocí vrutů 4 x 45 mm v počtu 4 až 5 ks na bm.

Nejčastější dotazy

Jak zní nová vyhláška o energetické náročnosti budov?

Vyhláška č.78/2013 Sb. o energetické náročnosti budov stanovuje nákladově optimální úrovně zateplení pro nové budovy, rekonstruované objekty i pro budovy s téměř nulovou spotřebou energie. Navíc mění požadované tloušťky izolací v konstrukcích. Při rekonstrukci půdy je minimální tloušťka izolace místo původních 140 mm nově 200 mm, dle varianty středních hodnot Uem budovy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.