Zateplení střechy: Průvodce krok za krokem

Přes střechu se z objektu ztrácí až 25 % veškerého tepla, proto je důležité střechu zateplit a izolovat a tepelné ztráty minimalizovat. Jak správně provést zateplení střechy a ušetřit tak za topení?

Zateplení střechy

Dvouplášťová šikmá střecha je tvořena dřevěnými krokvemi krovu a z vnější strany je na ní kotveno celoplošné prkenné bednění s latěmi a střešní krytinou. Prostor mezi krokvemi je vyplněn tepelnou izolací. Krokve jsou 140 až 180 mm vysoké a tloušťka tepelné izolace je pro zateplení nedostatečná.

Ze spodní strany se montuje podkrokevní izolace do dřevěného roštu nebo do roštu z ocelových profilů pro sádrokartonové podhledy. Dřevěné krokve vedou teplo lépe než tepelná izolace mezi nimi, kdy v ploše střechy vznikají tepelné mosty. Mezi mezikrokevní a podkrokevní izolaci se vloží parozábrana. Ta nepropustí páru do konstrukce, kde může kondenzovat a vést k destrukci materiálu.

Místo dřevěných hranolů lze použít ocelové profily pro montáž sádrokartonového obkladu. Upevněte je přímo na krokve pomocí přímých závěsů, aby se pod obklad vešla dostatečně silná tepelná izolace.

Tepelná izolace pro zateplení šikmé střechy

Pro zateplení šikmé střechy se používá minerální vata v rolích. Zateplení střechy lze provést i dřevovláknitou izolací, izolací z ovčí vlny, konopí či lnu. Přírodní materiály jsou však dražší. Polystyren je nevhodný, stejně jako izolace z desek, které nejsou pružné a flexibilní.

Postup zateplení střechy

Jakmile je hotový dřevěný záklop z vnější strany střechy, začněte se zateplením střechy. Jak vybrat nářadí na montáž? Kromě minerální vaty si připravte i nůž na minerální vatu, tenký drát nebo provázek, metr, tužku, kladivo, vrtačku, sponkovačku, hoblované prkno nebo hliníkovou lať.

Změřte šířku mezery a přičtěte 2 až 3 cm. Rozměr přeneste na izolaci a s pomocí desky či latě a nože uřežte požadovaný rozměr. Izolaci pokládejte od spodu krovu směrem nahoru a vtlačte ji tak, aby lícovala a byla bez mezer.  Podvažte ji drátkem či provázkem upevněným na krokve sponkovačkou.

Montáž parozábrany

Parotěsná fólie je v rolích. Změřte si požadovanou délku fólie tak, aby pokryla celou délku krovu. Snažte se o co nejméně spojů. Na každé straně nechte přesah 20 cm pro napojení parotěsné fólie na obvodovou stěnu. Některé parozábrany mají suchý zip pro snazší montáž. Parozábrana se montuje sponkovačkou do dřevěných krokví. Každou sponku přelepte parotěsnou lepicí páskou.

Parotěsná fólie se montuje v horizontálním směru, přesah dvou fólií musí být 10 cm. Spoj parozábran v celé délce přelepte speciální lepicí páskou. Fólii napojte na stěnu speciálním tmelem v kartuši pomocí aplikační pistole.

Podkrokevní izolace

Pro eliminaci tepelných mostů proveďte podkrokevní izolaci. Ta se klade do roštu z dřevěných hranolů. Hranoly pomocí vrutů kotvěte v kolmém směru na krokve. Izolaci vložte do dřevěného roštu a zafixujte podvázáním. Pak lze na dřevěný rošt zhotovit sádrokartonový podhled. Pro větší úsporu energie a menší únik tepla proveďte zateplení domu a podívejte se také jak zateplit strop.

Nejčastější dotazy

Jakou zvolit tloušťku izolace do šikmé střechy?

Norma doporučuje pro šikmou střechu se sklonem do 45° včetně hodnotu součinitele prostupu tepla 0,15 až 0,10 W/m2K. Nebojte se dát do šikmé střechy 40 až 50 cm tepelné izolace. Ušetříte náklady na vytápění.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.