Zahradní jezírka: Inspirace a fotogalerie

Chystáte se vytvořit na zahradě okrasné jezírko? Máme pro vás hned několik praktických tipů, které se vám budou hodit. Dozvíte se, jaký tvar a hloubku zvolit, nebo jakou vybrat jezírkovou fólii.

Zahradní jezírko a jeho tvar

Pokud chcete v zahradním jezírku pozorovat různé živočichy a rostliny, mělo by být dlouhé a mít nepravidelný tvar. Tak získáte co nejdelší apřirozené prostředí břehu. V mělkých zónách se voda rychleji ohřívá, což podpoří rozvoj rostlinného a živočišného planktonu.

head_dekorace_pece_o_jezirko_970x598_Pic_548

Dejte si záležet na tvorbě břehu

Břehy jezírka by měly být pozvolné i strmější. Nejprosluněnější část břehu by měla mít nejmírnější sklon. Tak vytvoříte prostředí pro některé živočišné druhy, hlavně obojživelníky. Jiné druhy vodních rostlin zase vyžadují poněkud strmější přechody. Důležitá je i vhodná filtrace do zahradního jezírka.

Hloubka zahradní jezírka

Uprostřed by jezírko mělo být dostatečně hluboké, aby vám v zimě úplně nezamrzlo. Nejhlubší část by měla mít 0,8 až 1 metr. Stejně důležité jsou pro určité druhy i středně hluboké zóny. Nyní se podíváme jak postavit zahradní jezírko.

Materiál na stavbu jezírka

Pokud si nechcete pořídit hotové plastové jezírko, vhodným materiálem pro stavbu zahradního jezírka je pevná PVC fólie, která je tvárná a lehce se přizpůsobí terénu. Doporučujeme tloušťku 1 až 2 mm, kterou neprotéká voda a folie je dostatečně odolná vůči UV záření, nízkým i vysokým teplotám i prorůstání kořínků vodních rostlin, při pokládání se lépe svařuje a snadná je i údržba jezírka.

Jak na chemické svařování jezírkové fólie

Při svařování jezírkové fólie můžete zvolit chemický spoj nebo spoj horkým vzduchem. Chemické spojování fólií spočívá v rozleptání obou stran vhodným přípravkem na bázi tetrahydrofuranu. Fólie nejprve nařežte na požadované míry, očistěte a usušte. Přeložte je přes sebe stranou, kterou chcete svařovat tak, aby se o 5 až 7 cm vzájemně překrývaly.

Mezi přeložené části naneste štětečkem svařovací prostředek vždy na délku 30 cm, části k sobě přiložte a po celé délce zatižte podlouhlým pytlíkem s pískem. Po 1 minutě je spoj hotov a můžete postupovat po celé délce svaru. Při svařování délky více než 2 m, pracujte od středu ke krajům.

Jak na svařování jezírkové fólie horkým vzduchem

Spoje překryjte minimálně o 4 cm. Celá šířka sváru musí mít minimálně 2 cm. Trysku horkovzdušného přístroje pomalu a plynuleveďte tak, aby v překryté části jemně klouzala a 2 až 3 mm před hranou sváru zůstala viditelná. Pak nažhavte oblast horního a dolního spoje a přítlačným válečkem spoj ihned přitlačte. Vznikne vám malý výstupek podél svařeného švu.

Spoje zkontrolujte tak, že podél spáru přejedete s lehkým tlakem pomocí šroubováku, tupého hřebíku nebo 2 cm širokou tryskou svařovacího přístroje. Špatně spojená místa poznáte podle výstupků na horní straně spoje, kde je horkým vzduchem znovu přivaříte.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.