Zateplení stěny v interiéru

I když se u nás mnohem více zatepluje zvenku než zevnitř, projděme si, jaké máme možnosti. Podíváme se také na to, na co je třeba si dávat pozor, jak postupovat a jak zvolit ideální řešení.

Zateplení zvenku nebo zevnitř

Na mnoho staveb nelze aplikovat zateplení zvenku. Často jde o historické domy v památkově chráněných zónách, společná zdi se sousedem nebo zvenčí nedostupné zdi. Než s vnitřním zateplováním začnete, nechte si odborníkem posoudit technický stav domu a obvodových zdí. I když není vnitřní izolace tak účinná jako ta vnější, může vyplatit, pokud je provedena správně.

Při realizaci použijte přesné výpočty odborníků. Orientačně se dají se využít i výpočtové programy na internetu.

Kdy a proč může být vnitřní zateplení problematické

Výhodou je, že uvnitř není nutno zateplovat všechny stěny. Nevýhodou, že nelze zcela odstranit všechny tepelné mosty v místech, kde se napojují příčky na obvodové nosné zdivo a u napojení stropů. Částečně se to dá vyřešit zateplením stropů a podlahy či klínovými deskami. Vnitřní izolace je méně účinná a musí se obalit i okenní otvory. Rizikem je vznik vlhkosti, plísní a hub pod izolací.

Na co si dát pozor

Při zateplování je problematické osazení topných těles, garnýží, zásuvek a vypínačů. Zmenší se také částečně vnitřní prostor místnosti. Zateplení domu by měl navrhnout odborník a realizaci provést odborná firma. Blízko ke stěnám nedávejte nábytek, aby se nepoškodil vlhkostí a plísněmi.

Tepelněizolační omítky

Tepelněizolační omítky jsou běžné omítky s tepelněizolačním plnivem, které však nejsou tak účinné jako předstěny. Do jádrové omítky se přidá nějaký typ izolantu. Tloušťka izolace je pouze 2 až 3 cm.

Předstěna aneb stěna před stěnou

U předstěny, kdy je izolací polystyren či minerální vlna, parozábrana a sádrokarton, je nutné precizní zakrytí a utěsnění parozábrany, aby vlhkost nekondenzovala a nevznikaly plísně na konstrukci. Izolace má asi 8 cm. Aby se při věšení obrazů a polic nenarušila funkčnost systému, použijte kvalitní lepidla a oboustranné lepicí pásky. Pozor na tepelné mosty, kondenzace a plísně.

Kalciumsilikátové minerální desky a kapilárně aktivní desky

Kalciumsilikátové minerální desky skvěle absorbují vodu a izolují, jsou vhodné do míst s plísněmi kvůli tepelným mostům a s nevhodnými tepelněizolačními systémy. Také kapilárně aktivní desky z tvrzené polyuretanové pěny jsou prodyšné, mají dobré zateplovací vlastnosti a transportují vlhkost.

Pěnosklo

Pěnosklo neabsorbuje vodní páru ani vlhkost, které se nepřesunují zevnitř ven. Na ně se dá použít omítka či sádrokartonové desky. Pokud jsou vyřešeny všechny detaily, jde o dobré řešení. Přestane však docházet k difuzi vodních par a konstrukce nedýchá, uvnitř se zvýší vlhkost a vnitřní mikroklima zhorší. Klíčové je vyřešení vhodného odvětrávání.

Často kladené otázky

Čím a jak zateplovat zevnitř?

Aby nebyl povrch zateplených stěn moc studený, nejčastějším izolantem je minerální vata, která propouští vlhkost. Neprodyšný polystyren se nedoporučuje, protože drží vlhkost a tvoří se plísně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.