Plíseň na zdi a jak se jí zbavit

Zlikvidovat plíseň na zdi, není vždycky úplně snadná záležitost a ve většině případů nebývá od věci si na celou akci zavolat raději profesionály. Plísně jsou z botanického hlediska druhy houby a je jich nesčetné množství druhů. Nás budou blíže zajímat ty, které se nejčastěji mohou usadit na dřevěných a zděných stavebních konstrukcích.

Prevence proti vzniku plísní

Hlídejte si v místnosti vzdušnou vlhkost, správně a v pravidelných intervalech větrejte, v zimních měsících pravidelně topte a intenzivně větrejte. Jakékoli potraviny napadené plísní vždy ihned vyhazujte ven do kontejneru, Samozřejmostí je pravidelný úklid. Všechno napadané ovoce i zeleninu plísní vždy odneste rovnou do kontejneru.

Proč je důležitá likvidací plísní

Plísně jsou velký a skrytý nepřítel našeho zdraví. Jsou neestetické pro oko a v prostoru nepůsobí dobře. Vylučují různé spory a další látky, které vyvolávají alergické reakce. Pak jsme mnohem častěji nemocní, hůře se nám dýchá, často nás svědí oči a nos. Objevují se další podobné nepříjemné příznaky.

Plíseň na zdi v koupelně i na fasádě

Plísně v interiéru ani exteriéru je zapříčiněn vysokou vzdušnou vlhkostí. V interiéru jí negativně ovlivňují naše každodenní činnosti, jako je sprchování, praní a sušení prádla a vaření bez digestoře i větrání. Pomoci vám mohou i vhodné odvlhčovače vzduchu. V exteriéru jde o nedostatek přímého slunečního světla, kde jsou stromy rostoucí příliš blízko domu.

Bílá, šedá či černá plíseň

Bílou plíseň známe hlavně z ušlechtilých plísňových sýrů. Šedou plíseň najdeme nejčastěji v zahradě, na ovoci a jiných potravinách. Černá plíseň se nejčastěji objevuje v koupelně na zdi, hlavně u okenních rámů. Může jít totiž i o konstrukční vadu a tu vy neodhalíte. Likvidaci plísní profesionály je vždy sázkou na jistotu. Ti určí, který je to druh plísně a najdou nejúčinnější zbraň. Používá se třeba mikrovlnná metoda, která má kromě ekologické šetrnosti i výhodu, že je cenově dostupná.

Likvidace plísní svépomocí

Pokud se nechcete obracet na profesionální pomoc, zkuste třeba přípravek DERON-SP. Kapalný koncentrát je určený zejména pro ochranu zdiva a omítek proti plísním. Má tedy sanační účinnost proti plísním na zdivu, kde likviduje plísně, a současně tak vytváří dlouhodobou prevenci, kdy zabraňuje novému vzniku plísní. To je jeho hlavní výhodou. Na rozdíl od přípravků na bázi chlóru, kdy chlór vyprchá během 24hod a plíseň se znovu objeví.  Může být použit i na preventivní ochranu dřeva a různých dřevěných konstrukcí proti plísním. Účinné látky přípravku se zafixují na dřevní hmotu, a pokud zmoknou, neztratí účinnost ochrany.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.