Jak vybrat matraci? Poradíme vám, která se pro vás hodí.

Rozhodnete-li se zakoupit si novou matraci, vyplatí se vám vybírat skutečně pečlivě. Kvalitní matrace vám pomůže vyřešit problémy se spánkem na 10 až 15 let. Jednorázová investice vás zbaví bolestí zad, potíží s rýmou a ucpaným nosem a dovede odstranit i otoky nohou. Kvalitnější matrace vás přijde na několik tisíc. Přesto jde o investici, která se vyplatí. Investujete totiž do svého zdraví. Ortopedická matrace není stejná jako ta zdravotní a dokonce různé typy matrací nemusí sedět na některé typy roštů. Ještě než začnete vybírat, přečtěte si pár řádků.

Chtějte jen to nejlepší

Zaměřte se na nejvhodnější materiál, zkontrolujte stav roštu, protože to chce už možná taky nový a pak volte vhodný typ, rozměr a nosnost. Pružinové matrace mají pružiny chráněny roznášecí vrstvou naimpregnovaného vysoce gramážního filcu. Ten zabraňuje průniku pružin ven z matrace. Jsou cenově dostupné, vysoce prodyšné a hodí se i na deskové rošty. Latexové matrace jsou hypoalergenní, mají dobrou elasticitu a ortopedické vlastnosti, což se projeví na vyšší ceně. HR pěna má vynikající ortopedické vlastnosti a je hypoalergenní. Často tvoří i jádro sendvičových matrací. Líná pěna je směs PUR a HR pěny. Kombinuje teplotní roztaživost a minimalizuje proleženiny.

Tip: Jak vymalovat ložnici podle feng shui

Speciální typy matrací

Pojmy jako zónování, zelené matrace a sendvičový typ matrace vám možná moc neříkají. Pokud má matrace zónování, povrch je rozdělen na pásma s odlišnou tvrdostí a výztuhou. Zabrání proleženinám v místech větší zátěže, jako je oblast hlavy, ramen a boků. Čím více zón, tím vyšší kvalita. Sendvičový typ matrace má výplň složenou ze dvou materiálů, čímž se zvedne životnost a komfort matrace. BIO matrace jsou z materiálu buď přírodního, nebo umělého, ale jsou vyrobeny v souladu s ekologickými standardy. Matrace z přírodních materiálů zase neobsahují syntetické látky. Ani jedno ale při usínání asi nepoznáte.

Zdravotní versus ortopedická matrace

Přívlastky jako je zdravá či ortopedická má dnes asi každá matrace. Je třeba ale vědět, co to vlastně znamená. Ortopedická matrace zaručuje stabilní oporu vašemu kosterního systému a je současně i testovaná na správné rozložení váhy těla. Zdravotní matrace zase disponuje nějakým certifikátem. Buď jde o matrace hypoalergenní, hygienické nebo matrace určené pro osoby dlouhodobě upoutané na lůžko, u kterých hrozí proleženiny. Vždy si tedy certifikát dobře prohlédněte.

Rozměry jako základ pohodlí

Délka matrace má vaši výšku přesahovat o 20 až 25 cm, aby vám zaručila komfortní spánek. Standardní šířka je 90 cm u jednolůžka, u takzvaného letiště však mohou mít 2 matrace šířku 80 cm. Moderní jsou dnes ale i prostornější jednolité matrace, které mají rozměry 140 x 200 cm. Můžete si také nechat vyrobit matrace na míru. Každopádně pokud spíte na posteli dva, vždy se doporučují 2 matrace. Každý je totiž jinak velký a jinak má nastaveny zóny na těle. Ideální výška matrace by měla přesahovat 15 cm. Tenké matrace se velmi rychle proleží a postrádají kvalitu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.