Vínová barva v interiéru: Jak ji využít?

Vínová je barvou duchovní, která je známkou vznešenosti a blahobytu, dříve hodnou samotných králů. Bordó či bordeaux, která připomíná barvu červeného vína, se v interiéru používá pro zdůraznění luxusu.

Vínová je kombinací červené a hnědé. Ve srovnání s barvou šarlatovou, je o něco tmavší a tlumenější. Nejčastěji rozlišujeme korálově vínovou, světle vínovou, rubínovou, kaštanovou či mahagonovou. Dobře zvolené interiérové ​​prvky a kombinace barev zajistí, aby vínová projevila své nejlepší vlastnosti v každé místnosti. V interiéru působí majestátním dojmem a je spojována s bohatstvím a přepychem majitele domu.

Jak používat vínovou barvu v interiéru

  • Pamatujte si, že vínová je převážně tmavý odstín a vyžaduje dostatek přirozeného světla a kvalitní umělé osvětlení.
  • Vínové závěsy i sedací souprava dodají vznešenost obývacímu pokoji i pracovně. Vínová vypadá nejlépe v prostorných světlých pokojích.
  • Vínovou použijte jen ve větší koupelně a kuchyni na dvířka kuchyňských skříněk. Odstín vínové vizuálně zmenšuje prostor. Při jejím využití dbejte na jednotný styl místností, jinak budou tmavé a ponuré. V koupelně jsou úžasné froté ručníky, závěs do sprchy, rámy zrcadel či držáky zubních kartáčků.
  • Ložnici můžete vyzdobit ve vínové barvě, nejlépe v kombinaci s bílou nebo krémovou barvou. Výborně vypadají měkké vínové koberce.
  • Pokud zvolíte vínovou tapetu, strop a podlaha musí být v jasných barvách, jako je bílá, šedá či béžová, jinak bude prostor působit stísněně.
  • Nadměrné množství temné vínové barvy není dobré pro psychiku. Zřeďte odstíny vínové barvy, použijte i její světlejší akcenty a doplňte ji jasnějšími barvami.
  • V dětském pokoji vínovou barvu omezte. Použít můžete několik doplňků, například stínítko lampy nebo vínové křeslo.

Vínová a černá

Černá absorbuje sluneční paprsky a je to achromatická barva neutrální povahy. Tzn., že se jedná o barvu, která se odlišuje pouze svou světlostí, nikoliv odstínem. Aby nebyla kombinace vínové s černou příliš ponurá, přidejte třetí barvu světlého odstínu, jako je bílá, krémová, lososová či broskvová. Zkuste třeba v obýváku použít vínově čalouněné židle kolem masivního ebenového stolu a přidejte luxusní křišťálový lustr do obývacího pokoje. Design zapůsobí majestátním dojmem hodným obdivu.

Vínová a šedá  

Všechny odstíny šedé v kombinaci s vínovou barvou vypadají dobře. Nejlépe vyniknou světlejší odstíny, kdy kombinace vínové s šedou vyzní originálně a moderně. Doporučujeme tuto kombinaci třeba pro dostatečně prostorou kuchyň.

Vínová a bílá

Ve vínové koupelně nebo jiné malé místnosti kompenzujte malý prostor bílou, která zvětšuje prostor, dodává světlo a sedne si se všemi ostatními barvami. V místnosti s vínovými stěnami nebo podlahami bílá zesvětlí a zjemní atmosféru místnosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.