Jak odstranit plíseň ze dřeva

Nevzhledné skvrny plísně na zahradním nábytku a dřevěných stavbách nevypadají moc atraktivně. Spory plísní umí být pěkně houževnaté. Vezměte si na pomoc přípravek proti plísním a zbavit se jich.

Co je třeba vědět o plísni

Plíseň vylučuje do vzduchu mikroskopické částečky, prostřednictvím kterých se rychle rozšiřuje dále. Nejlépe se jí daří ve vlhkém, teplém a tmavém prostředí. Ani chladné a suché podnebí plíseň nezahubí, ale pouze zpomalí její růst. Pokud plíseň napadla zahradní nábytek, nenechávejte ho přes zimu venku v naději, že ji zahubíte. Zahradní nábytek přes zimu uskladněte v suché garáži, krytém přístřešku nebo alespoň pod plachtou. Proti plísni část postačí kartáč s tvrdými štětinami a voda.

Jak odstranit plíseň na zahradním nábytku

Vezměte si kartáč s tvrdými štětinami a vodu. Můžete do ní přidat i trochu mýdla nebo saponátu. Kdyby i přesto nechtěla plíseň pustit, můžete do vody přidat ¼ octa na ¾ vody. Ošetřete směsí celý nábytek i mezery, nejen jeho postihnuté části. Neviditelné spory plísně se mohou rychle rozšířit.

Odstranění plísně chemickými prostředky

Pokud se plíseň na nábytku stále drží, existují různé přípravky proti plísním, které zahradní nábytek plísně zbaví, ochrání jeho povrch a předejdou vzniku nových plísní. Pro dosažení nejlepšího výsledku musíte postřik na plíseň aplikovat podle návodu a vždy v suchém prostředí. Postup je stejný pro dřevěný i plastový nábytek. Při práci s chemickými přípravky mějte ochranné pomůcky.

Pokud chcete zahradní nábytek čistit vysokotlakovým čističem, udržujte bezpečnou vzdálenost, ať ho nezničíte a nevytvoříte nerovnosti, kde se plíseň snadno drží.

Následná péče o nábytek

Nábytek z tvrdého dřeva byste měli ošetřovat vhodným olejem a nanášet ho na suchý povrch. Zahradní nábytek byste měli olejovat asi dvakráttřikrát za sezónu. Nábytek z teakového dřeva se ošetřovat olejem nemusí, protože samo o sobě obsahuje hodně oleje. Tento druh dřeva se časem přirozeně zbarví mírně do bíla. Bílého odstínu se zbavíte speciálním teakovým olejem.

Skvrny po plísni

Problémem však po odstranění plísně někdy je, že se nám stopy po plísni jen tak nepodaří zakrýt. Pokud se jedná o dřevěné výrobky, jako je zahradní nábytek, terasa či parkety, někdy je nutné poškozené části nahradit novými, nebo je třeba přetřít krycí barvou. Vzhledově to bude vypadat daleko lépe a o to nám jde především. Problémem mohou být i skvrny na stěně, pokud se nám objeví plíseň na zdi.

Najděte zdroj plísně

Pokud máte s plísní dlouhodobě problémy, zjistěte odkud se šíří. Vysoké stromy sice poskytují stín, ale zároveň z nich mohou padat spory plísně. Zdrojem plísní jsou i zanesené či děravé okapy a okapové roury. Pokud odstraníte zdroj šíření plísní, ušetříte si práci a zlepšíte okolní prostředí.

Často kladené otázky

Jaká je prevence proti plísni?

Použitím vhodných protiplísňových přípravků a nátěrů lze tvorbu plísní omezit nebo jí zcela zabránit. Pomůže i efektivní ochrana dřevěných prvků před deštěm a vlhkostí zakrýváním, skladováním na provětrávaném místě s nízkou vlhkostí. Volte kvalitnější a odolné exotické dřeviny a produkty s precizními konstrukční detaily, které vzniku plísní předcházejí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.