Kotvičník, účinky a použití.

Kotvičník zemní, Tribulus terrestris, patří mezi přírodní afrodiziaka. Používá se po staletí ve staré Číně, Indii a Mezopotámii. Jednoletá bylina dorůstá 10 až 50 cm a žluté květy.

Kotvičník obsahuje glykosidy, sacharidy, steroidy, saponiny, třísloviny, pryskyřice, alkaloidy, flavonoidy, tanin, olej a mnoho dalších blahodárných látek. Je bohatý i na vitamin C. Lze použít všechny části byliny, květy, plody a semena. Můžeme použít odvar i z čerstvých listů. Na konci vegetačního období sesbíráme plody a zralá semena uschováme pro příští výsadbu. Usušené a rozemleté části přidáváme i do jídla. Rostlinu vyjmeme ze země i s kořenem, usušíme zvlášť nať a také nečistot zbavený kořen. Usušené části podrtíme, uložíme v tmavé skleněné nádobě s dobrým uzávěrem na stinném, suchém místě.

Tip: Správné pěstování levandule – Sadba, stříhání, řízkování

Afrodisiakum

Rostlinná viagra neobsahuje hormony, ale funguje. Projevuje se významným vzrůstem sexuálního libida u obou pohlaví. Napomáhá ke zlepšení nálady a udržení tělesné i psychické svěžesti. U mužů zvyšuje potenci, neboť zvyšuje hladinu testosteronu až o 30 %. Zlepšuje mužskou plodnost, léčí stařeckou hyperplasii prostaty a u mladších mužů prostatismus. U žen zbavuje pocitu vnitřního neklidu, zvyšuje nárůst svalové hmoty, zvyšuje hladinu estrogenů, zmírňuje PMS, klimakterické obtíže a napomáhá odbourávání tělesného tuku.

Na co pomáhá

Kotvičník napomáhá při léčbě těžkých onemocnění, při chorobách ledvin a močových cest, rozpouští močové kaménky, zvyšuje sekreci žaludečních šťáv a vylučování žluči, zlepšuje peristaltiku střev a pročišťuje játra. Rozšiřuje cévy, upravuje krevní tlak, normalizuje zvýšenou krevní srážlivost, snižuje hladinu cholesterolu v krvi a má tonizující i regenerační účinky. Používá se jako kloktadlo při zánětech ústní dutiny a je účinným antisklerotikem. Pomáhá při srdeční ischemii a anginy pectoris, při diabetu II. typu nezávislém na inzulínu, dně, ušních šelestů, zrakových poruch a závratí.

Jak jej užívat

Užívá se jako odvar z čerstvé zelené nebo sušené byliny, farmaceuticky zpracovaný jako extrakty a tablety cílené na některý zdravotní problém. Vhodné je užívat denně maximálně 1 g kotvičníku v čajové směsi. V podobě extraktu či tablet pro muže, ženy i speciálních přípravků pro obě pohlaví, pomáhá na mnoho neduhů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.