Správné pěstování levandule – Sadba, stříhání, řízkování

levandule

Levandule je velmi nenáročná bylinka, kterou nemusíte moc zalévat, vydrží i velká sucha a horka. Vyžaduje nenáročnou půdu a snadno se množí.

Kdy je čas na střih

Když levandule odkvete, což bývá přibližně na začátku srpna, což ale záleží i na nadmořské výšce a slunci. Jde o pravý čas na odstřihnutí květů. Vezměte nůžky a veškeré květy ustřihněte na začátku stonků. Když budou květy sestříhnuté, udělejte to ještě jednou. Sestříhejte ještě samotnou rostlinu. Stříhejte ji nad úroveň nových lístků, které vyrašily na jaře. Nikdy ale nezastříhávejte levanduli až do dřeva, jinak už vám znovu neobrazí. Tím je péče o levanduli zcela hotova. Rostlina vydrží až do jara. Zvládne mrazy, ale můžete ji na zimu přikrýt chvojím. Levanduli v květináči ukliďte mimo mráz. Na jaře proveďte ještě jeden střih rostliny, aby zmohutněla.

jak pěstovat levanduli

Jak množit levanduli?

Levanduli můžeme sázet ze semínek. Ta si v pařeništi předpěstujete po dobu pěti týdnů. Pak je vysázíme na záhon do sponu 30 až 50 cm. Pokud ovšem už máte levanduli, můžete ji množit, a to právě řízkováním. Najděte na levanduli to správné místo, kde je stonek ještě dostatečně ohebný, ale už při přehnutí vám praskne. To je místo, kde provedete své řízkování. Odebraný řízek zkraťte na 10 cm a dejte je na chvíli do pudrového kořenového stimulátoru. Zasaďte je po 5 kusech do zahradnického substrátu, který neustále udržujte vlhký. Řízky by měly být v polostínu. Asi za 5 týdnů budou mít dostatečné kořeny vhodné pro výsadbu.

Jak vysazovat levanduli?

Malé rostlinky rozsadíme do sadbovačů a po skončení mrazů je lze dávat ven. Zpočátku je umisťujeme do stínu, aby si zvykly na slunce. Vzrostlejší rostlinky sázíme přímo do země v průběhu srpna a září, aby stihly před prvními mrazy zakořenit. Lze i koupit rostlinky vypěstované. Lze je ponechat v květináči nebo přesadit přímo do záhonu. Dejte pozor na období prvních a posledních mrazíků. Mrazuvzdornost rostlin závisí na druhu levandule. Klasická levandule lékařská (Lavandula angustifolia) v našich podmínkách přezimuje dobře, levandule korunkatá (Lavandula stocheas) s nápadnými krásnými květy v zahradě u nás nepřezimuje.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.