Víte, jak bojovat proti krtkům?

Než s bojem začnete, smiřte se s faktem, že dostat ze zahrady krtka není jednoduché. Když se vám to podaří, nejásejte nikdy předčasně, většinou si najde cestu zpět.

Krtek patří mezi savce a týká se ho Zákon č. 246/1992 Sb. na ochranu zvířat proti týrání. Pokud se rozhodnete přesto tohoto nepřítele navždy zbavit, hrozí vám pokuta od veterinární správy až ve výši 50 000 korun. Hnědočerný savec má vynikající čich, sluch a hmat. Že je slepý, není tak úplně pravda. Krtek má sice velmi slabý zrak, ale vidí. Ve skutečnosti by měl být pro zahradu užitečný. Krtek miluje hmyz, ale je to tak šikovný stavitel, že je schopný zlikvidovat celý pozemek, políčko i trávník.

Zvukový plašič na krtka

V blízkosti krtčích nor můžete umístit elektronická nebo mechanická zařízení vydávající zvuk či vibrace. Krtky skutečně odpuzují. Přístroje fungují na baterky nebo na solární energii, jsou malé a vypadají tak trochu jako solární lampa. Občas se na zahradě ozve slabý bzučivý zvuk, který není nijak nepříjemný. Zaberou i sekačky, protože krtek nesnáší hluk, pravidelné sekání vašeho trávníku může být alespoň řešením.

Vyžeňte krtka

Plašičky z PET lahví se vyrobí tak, že na 3 stranách lahev prořízneme a vyhneme plast do strany, aby vznikly lopatky, jako větrníček. Pak do záhonku zapíchneme tyčku, na kterou navěsíme lahev hrdlem dolů. Při větru vydává PET větrník hluk a vibrace se pak následně přenášejí do země. Zahrádkáři také tvrdí, že je dobré si pořídit kočku.

Další zaháněči krtků

Hadr napuštěný v petroleji, kterým přikryjete krtkův kopeček, jej spolehlivě vypudí. Cigaretové nedopalky dobře zhasnuté a nastrkané do děr krtka odpuzují. Podle zkušeností krtek nesnese zápach zrajících tvarůžků, které nastrkáte do nory. Funguje to ale jen dočasně. Se svým skvělým čichem poznají krtci přítomnost člověka. Pokud nastříháte chomáč vlasů do každé díry, krtci zaručeně odejdou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.