Jak se zbavit vlhkosti a plísně v bytě či domě?

Možná to znáte. Zčernalé rohy a zatuchlý vzduch jako v koupelně či prádelně. Vyprané prádlo vám doma schne dva týdny a okna jsou neustále orosená. V novostavbě se ještě dva roky po dokončení drží dost vlhkosti. Vnitřní omítky, malby a nátěry musí pořádně vyschnout. Nová a velmi kvalitní okna obvykle dobře těsní a vlhkost podporují.

Kontrolujte doma vlhkost

Jakou vlhkost máte doma, zjistíte nejlépe vlhkoměrem, který se prodává společně s pokojovým teploměrem a stojí od 200 do 1 000 korun. Údaj v procentech vám oznámí skutečnou vlhkost. Ideální vlhkost vzduchu v bytě či domě mý být v rozmezí 45 až 60 % procent. Při vyšších hodnotách se daří plísním. Příliš suchý vzduch v panelových domech pod 30 % poškozuje sliznice a zdraví. První sezonu v novostavbě je nutné více topit a dobře větrat, aby se snížila vlhkost vzduchu.

Pravidelně větrejte

Když už budete topit, pravidelně větrejte. Účinnější než topení je totiž právě správné větrání. V zimě větrejte krátce a intenzivně, v létě větrejte klidně i celý den. Udělejte průvan, který vlhkost z bytu vyžene. Pokud zrovna nemůžete mít otevřená okna, nechte proudit vzduch mikroventilací, kdy je okno pootevřené na malou mezeru. Místnosti, kde nejsou okna, například koupelny, kuchyně či sklepy, vybavte odvětrávacím systémem.

Nevytvářejte další vlhkost

Vlhkost v bytě i domě zvyšujete sprchováním, vařením, praním a sušením prádla. Když se v místnostech nenechá proudit vzduch, vodní pára se sráží na stěnách, nábytku a na zařízení a následně se vsakuje. Pomůže, když při těchto vyjmenovaných činnostech otevřete okno. Při sprchování si pusťte větrák, při vaření digestoř, a musíte-li v bytě sušit prádlo, protože jej nemáte kde jinde sušit, pak tam více topte a větrejte. Zdrojem vlhkosti mohou být i pokojové rostliny.

Zabraňte plísním v jejich růstu

Aby se ve vašem interiéru nezačala tvořit žádná plíseň, je třeba pořádně uklízet a vynášet odpadkový koš. Důležité je také velmi pravidelně mýt a dezinfikovat v domě či v bytě vaši chladničku a mrazničku. Nejde jen o čistou koupelnu a toaletu. Všude větrejte a udržujte čistotu. Nábytek nikdy nestavějte až úplně ke stěnám, měl by vám za ním proudit vzduch.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.