Přechodové lišty a profily pro podlahy

Přechodové podlahové lišty jsou v současné době vysoce dekorativním prvkem v našem interiéru a zároveň praktickým prostředkem při řešení přechodů, prahů, schodových hran, ukončení a dilatací. Lišty a profily jsou nezastupitelným prvkem moderního interiérového designu. Přechodové profily primárně slouží k překrytí spoje dvou stejných, ale klidně i jiných podlahových krytin.

Funkce prahů, překrytí spojů i dilatačních spár

Naprosto v klidu můžete překrýt plovoucí podlahu a koberec zároveň. Mohou překrýt i dilatační spáry u podlahových krytin položených na rozsáhlé ploše. Dilatační mezera umožňuje položené podlaze se pohybovat pod přechodovým profilem v závislosti na své změněné teplotě a jsou proto velice důležité. Před položením podlahy se vždy informujte, v jaké vzdálenosti je třeba dilatační spáru realizovat.

Tip: Jak vymalovat ložnici podle feng shui

Jak vybrat profil lišty

Při výběru přechodového profilu sledujte výškový rozdíl podlah, který potřebujete překonat. Do 2 cm je to naprosto jednoduché. Přechodové profily existují v mnoha šířkách od 14 mm až po 140 mm. Široké profily 80, 100 a 120 mm se dají velmi dobře použít i místo prahů a docílit bezbariérové plochy domu či bytu. Povrchová úprava je v širokých variantách. Hliníkové profily bývají potažené fólií s imitací dřeva a říká se jim kašírované. Další povrchová úprava je upravena eloxováním a najdete ji v několika kovových odstínech. K dispozici jsou i profily a lišty z nerezové oceli.

Uchycení přechodového profilu k podlaze

Přechodové profily můžeme rozdělit i podle jejich upevnění k podkladu. Klasické profily se jednoduše šroubují do podkladu pomocí šroubků, ale hlavičky šroubů jsou viditelné. Hrozí zatrhnutí punčoch, zranění chodidla a nepříjemné nehody. Zavedení profilů na skrytý trn je mnohem snazší i při instalaci. Svou hlavou je upevněn v drážce na spodní straně profilů a povrch profilu se esteticky nenaruší hlavičkami viditelných šroubů. Upevnění přechodového profilu se hodí tam, kde je nutné podlahu k podkladu přitáhnout a v místech se zvýšenou zátěží. Hodí se zejména na komerční plochy, do kanceláře, na schodiště a společné chodby.

Profily ze dvou částí a samolepicí profily

Profily skládající se ze dvou částí, tedy základového profilu upevňovaného pod podlahu nebo do mezery mezi podlahami a horního profilu, který se dá spojit s tím spodním šroubky nebo pomocí nasazovacího spoje, jsou další novinkou. Nejpoužívanější jsou v dnes ale samolepicí přechodové profily. Ty se totiž jednoduše instalují. Na své spodní části mají samolepicí vrstvu, proužky nebo válečky. Jednoduše tedy pouze sundáte ochranný papír a lištu a snadno ji přilepíte k podkladu.

Příprava povrchu

Podklad musíme dobře odmastit, zbavit prachu a pokládat při správné teplotě při lepení. Pokojová teplota kolem 20 °C je v pořádku, ale za nízkých teplot je lepidlo tvrdé a lišty špatně drží. Nové technologie a materiály zapříčiňují, že jsou lepidla velmi pružná a spojované podlahy mohou pod profilem i dilatovat. Lepidlo profilů drží i na kobercích s kratším vlasem a instaluje se velmi snadno.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.