Jak prakticky využít PET lahve v zahradě

Z PET lahví lze snadno vyrobit rychle a jednoduše praktické výrobky. PET je materiál, který velmi dobře odolává horku i mrazům. Na výrobu pomocníků do zahrady z PET lahví vám stačí ostrý nůž, nůžky, hřebíky, kovové tyčky, drátky, provázky či páska. PET neboli polyethylentereftalát je nejvýznamnější termoplastický polyester vyráběný z ropy. Používá se v potravinářské výrobě, k výrobě textilních vláken, izolování elektrických vodičů, vyztužování pneumatik, na výrobu lan, dopravních pásů, displejů a fólií pro elektronická zařízení. Při výrobě PET lahví se využívá až 80 % této látky a používá se jako obalový materiál pro nápoje, čisticí prostředky a kosmetiku.

PET lahve jako samozávlažný systém

Odřízněte z lahve dno, vytvořte do hrdla či uzávěru lahve malé dírky a láhev naplňte vodou. Jakmile voda teče v tenkých pramíncích, dejte láhev hrdlem dolů do vyhloubené jámy vedle nasazené rostliny. Z více takových lahví vytvoříte skvělý samozavlažovací systém na záhonech. Můžete je použít i do truhlíků a větších květináčů. Pro zvýšení objemu vody můžete zapuštěnou lahev vždy napájet z jiné větší lahve. V hodně propustných, písčitých půdách lahev v jámě podložte méně propustnou zeminou a voda bude vytékat mnohem pomaleji. Pokud neodřežete dno lahve, snížíte tlak vody působící na dírky a tok vody ještě zpomalíte.

Tip: Domy z kontejnerů – Inspirace pro rok 2018

Výborné lapače na vosy i slimáky

Pokud dáte do PET lahve do poloviny vodu se sladkou šťávou a zavěsíte ji otevřenou na ovocné stromy, chytí se do ní vosy a dalšími škůdci zahrad. Lapač na slimáky vytvoříte tak, že umístíte PET lahev pevně do země, do které jste nahoře vyřízly dvířka a do láhve nalijte pivo. Pivo začne kvasit, pach slimáky přiláká a ti se v něm utopí. Nedávejte ale tyto lapače do skleníku, v uzavřeném prostoru je zápach moc velký. PET lahve naplněné vodou a zavěšené na větve mladých stromků jsou závažím, která mladým stromečkům formují správný směr růstu větví.

PET lahev zabere i na krtka

Z PET lahví vyrobíme jednoduché a funkční výrobky snadno a rychle. Budeme to mít téměř zadarmo. PET je materiál se výborně hodí k výrobě plašítek na krtky. Zahrádkáři nemají krtka moc v oblibě, i když je to užitečný hmyzožravec. Krtince na trávnících a v záhoncích, i labyrinty chodeb podrývající kořeny rostlin, jim nedělají radost. Pokud zapíchnete do svého záhonu železnou tyčku a na ni jen tak volně nasadíte PET lahev, díky větru se bude lahev otáčet a přenášet zvuky z PET lahve po tyčce pod zem a plašit krtky.

Vyplašte ptáky, udělejte si krmítko a ochraňte v zimě sudy a jezírka

PET láhev nařežte nožem a opatřete křidélky, bude pak fungovat jako větrník. Tím bude plašit i ptáky na třešních a dalším ovoci na stromech. Lahve umístěte na strom ve větším počtu. Plašítka na ptáky pak uklidíte, až sesbíráte ovoce. Plašítka na ptáky vyrobte z více různých druhů plastových lahví a použijte i různé barvy PET lahví. Na mrazivou zimu si můžete z PET lahve vyrobit krmítko a pítko pro ptáčky, které pověsíte na strom, aby ptáčci mráz ve zdraví přežili. Můžete se pak z ptáčků těšit během zimy. Uzavřená PET lahev do půlky naplněná vodou a z části ponořená je účinnou ochranou před poškozením sudu či jezírka s vodou mrazem. Mráz stlačuje lahve a ne stěny sudu, jezírka či bazénku.

PET lahve na miniskleník, předpěstování sadby a další pomůcky

Z PET lahví postavíte malý skleník, jakmile budete zasouvat velkého množství lahví do sebe. Dostanete vynikající tepelně izolační vlastnosti, udrží si vlhkost a propouští rozptýlené světlo. Na předpěstování sadby vám stačí i malý skleníček. Z PET lahví naplněných vodou vytvoříte i barevné obruby záhonů a nízké opěrné zídky. Lze z nich vytvořit i okap pro svádění dešťové vody. Spodky lahví vám poslouží jako kelímky pro předpěstování sadby nebo jako závěsné truhlíky. Odříznutou horní část použijte jako miniskleník pro malé sazeničky, kterou je překryjete. K večeru vám poslouží i jako ochrana před mrazíky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.