Jak vyrobit pítko pro včely?

Zkuste vyjít vstříc nepostradatelným včelám a často ohroženým druhům hmyzu. Kromě hmyzích hotelů pro včely samotářky, motýli a různý hmyz dejte na zahradu i vlastnoručně vyrobená pítka pro včely.

Proč dát pítka na zahradu

Ani ve srážkově bohaté oblasti nemají včely a hmyz často dostatek vody. Často v letním parnu obtížně hledají zdroje vody ve volné přírodě. Pokud delší dobu neprší, včelky i hmyz začínají strádat. Dejte do zahrady, na balkon, terasu či okenní parapet vytvořené pítko.

Jakou vodu zvolit pro včely a hmyz

Pro včely, hmyz, motýly a ptáky je nejvhodnější voda v přirozené formě. Nevadí jim přírodní kalná jezírka, rybníčky ani kaluže po dešti a zalévání. Vsaďte na vodu ze studny nebo dešťovou vodu ze záchytné nádoby pod okapem ze střechy domu, kůlny či altánu. Můžete použít i kbelík i lavor postavený na zahradě. Pokud nemáte dešťovku, dejte do kohoutkové vody trošku soli pro dodání minerálů.

Z čeho pítka pro včely vyrobit

Vhodná je keramická i plastová nádoba, podmiska květináče, staré víko ze skleněné či keramické zapékací misky, dřevěná dóza i betonové korýtko, které si můžete vyrobit. Pítko lze vytesat i z pískovce a opatřit s impregnačním nátěrem proti průsaku. Pokud všeobecně neradi plýtváte, podívejte se jak využít PET láhve.

Čím pítko pro včely doplnit

Aby byla pítka pro žíznivé včelky, motýly i hmyz dokonalá a bezpečná, dejte do nich kameny, kusy dřeva, větvičky nebo mech. Drobnější kamínky dejte na dno a větší kameny nechte vykukovat nad hladinu jako přistávací a záchytnou plochu. Tak se budou moci pohodlně napít. Pítko dejte na viditelné a lehce vyvýšené místo.

Výroba betonového pítka pro hmyz

Na vyhotovení betonového pítka budete potřebovat 2 nádoby podobného tvaru ve 2 velikostech, aby do sebe zapadly. Tu větší vylijete betonem, do něj umístíte menší nádobku a zatížíte tak, aby vytvořila prohlubeň.

Dá se také použít hustší beton a nádoba jako forma. Otočte ji dnem vzhůru a rovnoměrně na ni špachtlí naneste vrstvu betonu. Pak můžete povrch zvenčí dozdobit kamínky nebo mušlemi. Jakmile beton zatvrdne, odstraňte formu. Podobně vyrobíte kromě pítek různých velikostí a tvarů, i květináče a další dekorace v jednom designu.

Co budete potřebovat na výrobu pítka z misky a zavařovací sklenice

  • Sklenici od okurek – 4 l nebo 0,7 l
  • Plastovou či keramickou misku pod květináč
  • Savou houbu nebo utěrku
  • Mech a kusy dřeva
  • Kamínky a kameny různých velikostí

Postup výroby jednoduchého pítka

  1. Do sklenice nalijte do poloviny vodu a lehce ji osolte. Na 10 litrů dejte půl lžičky, takže stačí špetka.
  2. Na sklenici položte savou utěrku, na ni misku a všechny pomůcky zároveň obraťte.
  3. Během obracení sklenice houbička nebo hadřík nasákne vodu.
  4. Vnitřek misky vyložte mechem a kamínky. Pomocí kamenů rovnoměrně zatěžujte mech. Pokud je suchý, prolijte ho vodou. Včelkám se bude na mechu a kamíncích dobře přistávat a máte jistotu, že se v pítku neutopí.

Jak udržovat pítko pro včely motýly a hmyz

Důležité je udržovat v pítku vodu neustále čistou a kontrolovat, zda se v pítku během letních veder nepřemnožily řasy. Vyrobit si můžete i pítko se zásobníkem vody, které nemusíte tak často kontrolovat a vodu doplňovat. Pro vložení znovu naplněné sklenice na plnou sklenici přiložte plech, přimáčkněte a rychle sklenici i s plechem otočte. Položte ji do pítka a plech zpod sklenice opatrně, ale velmi rychle vysuňte.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.