Postřiky proti plísni             

Zejména v zimním období se zvyšuje výskyt plísní v domácnostech. Nejprve se objeví malé černé tečky a pak větší mapy na stěnách. Plísním se daří tam, kde je vysoká vlhkost nad 60 % a teplota 20 až 25 °C, nejčastěji ve starších nezateplených domech, ale i v neproschnutých novostavbách.

Proč plíseň vzniká

  • Vysoká vlhkost vzduchu
  • Vlhké zdivo
  • Stavební chyby
  • Temné místnosti a kouty

Předejděte plísním už při stavbě nebo rekonstrukci

Stavební chyby snadno vznikají, ale je těžké je napravit. Rizikovým faktorem vzniku plísní jsou nekvalitní izolace, nedodržený přesný postup, doby čekání i vrstvení. Při problémech s izolací v domě vytvořte tepelnou izolaci deskami z pěnového polystyrénu a omítněte je plastovou omítkou zevnitř. Možností je také obložení zdí sádrokartonem či plastovými deskami na laťkovém roštu s tepelnou izolací. Speciální přípravky proti plísním nanášejte už do malt, omítek a spárovacích hmot.

Problém může vzniknout i při pokládce podlahové krytiny nebo textilní podložky podlahové krytiny na neproschlou cementovou maltu. Plísně se drží i v různých materiálech, často se drží plíseň na dřevě, kde je třeba dbát na jeho správnou impregnaci. Plíseň se však vytváří i ve zdivu, pod omítkou a v textiliích, které je třeba pravidelně udržovat.

Preventivní kroky v interiéru

  • Často větrejte
  • Používejte digestoř v kuchyni
  • Zapínejte ventilátor v koupelně 
  • Omezte sušení prádla v interiéru
  • Neumísťujte nábytek blízko ke stěnám 
  • Pořiďte si odvlhčovač

Chemické likvidátory na plíseň

Pro dokonalé odstranění všech mikroskopických částic plísně asi nepomůže postřik z octa, jedlé sody, čajovníkového oleje nebo peroxidu vodíku. Chemické likvidátory plísní, jako je třeba Savo proti plísni či Den Braven, působí likvidačně i preventivně. Kromě plísní zatočí i s řasami, houbami, viry, bakteriemi a kvasinkami. Kvalitní přípravek neobsahuje těžké kovy ani organická rozpouštědla. Použijte ochranné pomůcky a větrejte. Likvidátory plísní s rozprašovačem naneste, nechte hodinu působit a zbytky plísně mechanicky dočistěte po navlhčení zdi kartáčem, špachtlí či tlakovou vodou.

Fungicidní nátěry působí i preventivně

V místech, kde se plísně a houby objevují opakovaně, aplikujte speciální nátěr s obsahem účinných fungicidních látek proti plísním, jako je třeba nátěr Primalex Mykostop, který plísně likviduje a funguje jako prevence proti jejich vzniku. Otěruvzdorné nátěry s účinnými látkami se hodí do vlhkých a špatně větraných místností, jako je koupelna, WC, chodba či sklep. Na plíseň na zdi pomůže i hloubková penetrace zdí či aplikace sanační omítky, chemické injektáže zdiva a mechanické izolace.

Nejčastější dotazy

Jak odstranit plíseň ze zdi?

Plíseň nikdy neodstraňujte za sucha. Pokud ji začnete plíseň škrábat špachtlí nebo otírat suchým hadrem, začnou se uvolňovat spory a roznesou se do okolí. Navíc je vdechujete. Ze zdí s černým plísňovým povlakem odstraňujte plíseň mokrým hadrem. Pokud ji budete ze stěn seškrabovat, nejprve je navlhčete vodou nebo vhodným dezinfekčním prostředkem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.