Patinování je technika, která je v současné době stále více oblíbená. Díky ní propůjčíte mnoha dekoracím, doplňkům či nábytku jedinečný nádech starých časů a vytvoříte vzhled oblíbeného vintage stylu. Jak začít s patinováním?
Díky patinování můžeme znovu použít celou řadu kousků doplňků a nábytku, které bychom jinak už asi vyhodili. Stará skříňka, komoda, židle či stolek by zřejmě skončily ve sběrném dvoře. Pokud se vám tyto kousky zdají odřené a nemáte odvahu je znovu obrousit, nalakovat nebo opatřit lazurou tak, aby vypadaly znovu jako nové, dejte jim patinu.
Jak na patinu
Patina naprosto otevřeně přizná, že se jedná o starou věc a navíc jí dodá jedinečný šmrnc. Ze všech odřenin a nedokonalostí udělá totiž přednost. Stáří nábytku je dnes velmi ceněné a často se patinují i nové věci. Než začnete komodou či skříní, vyzkoušejte si nejprve patinování třeba na rámečku na fotku nebo zrcadlo. Můžete si tak navíc vyrobit originální dárek k svátku, narozeninám nebo k Vánocům. Nejprve se zastavte ve výtvarných potřebách a zakupte si potřebné pomůcky.
Pomůcky
- rámeček
- Balakryl a akrylové bravy
- plochý štětec
- brusný papír
- brusnou vatu
- drátěnku
- ocelový kartáč
- houbičky na nádobí
- při patinování vnitřku obrázku i papírovou šablonu
Patinování suchým štětcem
Rámeček nejprve dobře očistíme od prachu a nečistot. Plochý štětec jen velmi lehce namáčíme do barvy, nejlépe v bílé nebo krémové barvě a vždy ještě dobře štětec osušíme do připraveného hadříku. Pak pomocí dlouhých tahů vedených ve stejném směru nanášíme barvu na rámeček tak, aby byly jednotlivé tahy štětcem velmi dobře patrné a vznikl nám požadovaný efekt originální patiny.
Patinování metodou vymývání
Povrch rámečku nejprve lehce zbrousíme a pečlivě očistíme od všech nečistot vzniklých broušením. První vrstvu barvy Balakrylu, například UNI Mat nechte po natření velmi dobře zaschnout, nejméně 4 hodiny. Pak naneste druhou vrstvu nátěru jiné barvě. Můžete třeba použít nejprve hnědou a pak krémovou barvu. Druhý nátěr už ale zaschnout nenechávejte. Barva musí jít mokrou houbičkou ještě částečně postupně odstranit. Jednotlivé přikládání a tahy mokrou houbičkou totiž vytváří žádanou patinu.
Patinování metodou vybrušování
Akrylové barvy můžeme nanést na rámeček i houbičkou. První vrstvu necháme důkladně zaschnout. Druhou vrstvu v jiné barvě natřeme jen tak, jak se říká hala bala, aby původní první vrstva barvy prosvítala. Necháme zaschnout i druhou vrstvu. Pak vezmeme brusnou vatu a vybrousíme s ní hrany rámečku. Rámeček pak přebrušujeme brusným papírem či kartáčem v jednom směru dlouhými tahy. Pak nám vznikne pěkné melírování. V některých místech můžeme vybrousit méně a jinde více. Nakonec můžeme vzít šablonu a vnitřek obrázku pomocí houbičky opět jemným poťupáváním houbičkou namočenou ve třetí barvě vytvořit třeba květinu.