Jak na čištění stříbra – Zaručené tipy, abyste zachovali stálý lesk

Pokud vaše stříbrné šperky ztratily svůj lesk a změnily barvu na černou působením sirovodíku v ovzduší, je třeba je pořádně vyčistit. Máme pro vás šetrné metody na čištění stříbra. Vaše šperky budou vypadat zase jako nové.

Zdroj: jeweladdicts.com

Jak vyčistit zčernalé stříbro pomocí elektrochemické reakce

Pomocí elektrochemické reakce to jde celkem snadno. Jde o snadnou a současně nejúčinnější metodu na čištění zčernalého stříbra. Využívá elektrochemické reakce a černé stříbro promění v znovu v lesklé. Pro čištění zčernalého stříbra potřebujete následující pomůcky:

  • velkou nádobu
  • sůl
  • horkou vodu
  • alobal

Do hrnce vložte alobal na dno a obložte i stěny. Dejte zčernalé stříbro na alobal, zasypte jej solí a zalijte horkou vodou. Šperky ponechte v lázni asi půl hodiny, pak je vyndejte, opláchněte je vodou a dočistěte vatou. Budou opět krásně lesklé.

Zdroj: bountytowels.com

Pozor na perly a kameny

Při čištění zčernalého stříbra dejte pozor na zirkony, drahé kameny a perly. Opatrně i s lepenými šperky, u je kromě kovu použito i lepidlo. Horká voda totiž může strukturu lepidla narušit a spoje materiálů mohou povolit.

Jak vyčistit zčernalé stříbro speciálními čističi

Chemické čisticí prostředky v podobě roztoků nebo vatových čističů jsou ideální pro choulostivé materiály a jemné stříbrné šperky. Speciální čističe na stříbro zbaví kov černého povlaku během pár chvil. Hodí se i pro čištění lepeného stříbra, šperků s kameny nebo s perlami.

Zdroj: jeweladdicts.com

Opatrně na čištění zubní pastou

Můžete zkusit vyčistit zčernalé stříbro zubní pastou a zubním kartáčkem. Stříbro se s nimi drhne dokud se černého povlaku nezbaví. Nepoužívejte zubní pastu s mikrogranulemi. Mechanické čištění zubním kartáčkem není moc šetrné. Štětiny zubního kartáčku vytváří na šperku mikroskopické škrábance, dochází k obrušování a znehodnocují je.

Jak skladovat šperky

Pokud chcete zabránit černání šperků, skladujte je správným způsobem. Použijte speciální ochranné sáčky proti korozi. Nenechávejte stříbro v plastových sáčcích ani v dekorativních krabičkách, působením vzduchu pak černají. Při běžném používání však nelze černání stříbra zcela zamezit a pravidelnému čistění se ani tak nevyhnete.          

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.