Jak zařídit sklepní byt?

I se sklepním bytem se dají dělat hotová kouzla. Máme pár vkusných tipů, jak ze sklepního bytu udělat unikátní interiér a skvěle vypadající místo k vašemu životu.

Výhody sklepních bytů

Podzemní příbytek vám může nabídnout své klady i zápory, jak je to u všeho. V první řadě je důležitým faktorem nižší cena. Mnoho sklepních bytů vzniká ve větších městech, kde tvoří pro mnoho lidí finančně výhodnou možnost bydlet v centru. Většinou se jedná o renovované podzemní nebo polozapuštěné prostory starých činžáků. Sklepní prostory mívají často mnohem bytelnější stropy, díky čemuž jsou jako stvořené pro studentské bydlení, hlučnější hudbu či večírek. Sousedy si díky tomu budete držet dál od těla a udržíte si větší soukromí.

Jak je to s denním světlem

Nevýhodou sklepních bytů je absence denního světla. Musíte využít umělé světlo, nebo třeba zkusit využít světlovody. To chce ale zkušeného architekta. Absenci oken vyřeší i malá umělá světýlka, Led diody a světelné řetězy, které seženete v nápaditých provedeních. Finančně náročnější jsou zabudovaná bodová světla. Lustr si tu asi nezavěsíte. Bodovky je třeba důmyslně rozmístit, aby v bytě nevznikala příliš stinná místa. Osvětlení směřujte horizontálně a pod ostřejšími úhly ze stropu.

Větrání a čerstvý vzduch

Větrání není silnou stránkou těchto bytů. Musíte vzít v úvahu jejich rozlohu i výšku stropů. Opět doporučujeme využít služeb odborníků. Vyřešte s ním, jak nejlépe instalovat kuchyňskou digestoř nebo ventilátor v koupelně. Pozvednete tak komfort bydlení na zcela novou úroveň. Fakt, že vás ze všech stran tak trochu obklopuje hlína, znamená, že ušetříte za topení. V tom mají sklepní byty velkou výhodu. Důležitá je však dobrá izolace proti vlhkosti. 

Jak na útulné bydlení ve sklepním bytě

Specifické podmínky podzemního bydlení dávají velmi inspirativní možnosti na zkrášlení prostoru v interiéru. Zvolte světlé, lehké a pastelové barvy, které odrazí více světla a nebudou ve vás vyvolávat pocity stísněnosti. Bílá je sázkou na jistotu na zdech i na nábytku. Pohrajte si s kontrasty. Opticky místnost zvětší skleněné plochy a zrcadla. Specifický ráz sklepa, kde se mohou objevit holé stěny, oblé stropy a portály, využijte jako jednotící designový prvek a dejte prostor kreativitě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.