Zelená voda v bazénu: Co s takovým problémem? Máme řešení

Zelená voda v bazénu je noční můrou všech majitelů a provozovatelů bazénů, zejména těch zahradních. Podívejte se, co dělat když se zelená voda v bazénu objeví a co ji nejčastěji způsobuje.

Problém se zelenou vodou mohou způsobit řasy, pro které jsou typické kluzké stěny bazénu. Tvrdá železitá voda způsobuje jasnou, žluto zelenou až hnědou barvu vody. Měď zase barví vodu do tyrkysu. Provádějte kontrolní měření vody kvalitními testry. Doporučujeme testr 5v1, díky kterému získáte přehled o hodnotách pH, chlóru i tvrdosti vody. Ideální hodnota pH by se měla pohybovat od 6,8 do 7,6. Držte se středních hodnot pH 7 až 7,2 pH. Využijte prostředky, které nabízí bazénová chemie.

Špatné pH vody v bazénu

Pokud je hodnota pH na nevhodné úrovni, dezinfekční přípravky ztrácejí účinnost. Pak jsou na řadě chlorové tablety, čistá voda a zajištěný provoz, dodržení pravidelného dávkování. Pokud se i přesto začne voda kazit, je třeba zvýšit dávkování dezinfekce. Pokud nastane snížená účinnost chlóru a jiných prostředků kvůli rozhozenému pH, zvolte následující řešení:

 • upravte hodnotu pH prostředky pH plus nebo pH mínus
 • druhý den proveďte kontrolní měření
 • použijte vločkovač na vyčištění řas
 • vodu přes noc filtrujte a případně vysajte

Nedostatečná dezinfekce a nárůst řas

Pokud je hodnota pH správná a voda je i přesto zelená, je nutné zvýšit množství aktivních dezinfekčních látek, protože se ve vodě objevily řasy. K tomu slouží chlor šok pro ošetření bazénové vody. Příčinou jsou vysoké teploty, bouřky, znečištění bazénu při silném větru nebo vyšší frekvence při využití bazénu více osobami.

 • použijte šokové ošetření vody pomocí přípravku chlor šok nebo bezchlórové chemie do bazénu
 • druhý den proveďte kontrolní měření
 • použijte vločkovač na vyčištění řas
 • přes noc filtrujte a případně vysajte vodu v bazénu
 • použijte algicid proti řasám

Tvrdá a železitá voda nebo obsah mědi

Problém se zbarvením vody dozelena může způsobit i tvrdá a železitá voda. Žluto-zelené zabarvení vody někdy až do hněda poukazuje na vysoký obsah železa v bazénové vodě. Železo se pak usazuje na bazénu i příslušenství. Tyrkysové zabarvení vody zase způsobuje zvýšený obsah mědi v bazénu, která většinou pochází z měděného vodovodního řadu.

 • proveďte kontrolu hodnoty pH
 • použijete přípravky snížení tvrdosti vody řady prevent
 • použijte vločkovač
 • vodu přes noc filtrujte a případně vysajte

Náprava zelené vody bazénu je docela snadná, ale vyžaduje dostatek péče a času. Na čistou vodu vhodnou ke koupání si pak navíc musíme jeden až dva dny počkat. Nejlepší je proto problémům se zelenou vodou raději předcházet díky průběžné kontrole pH vody, pravidelné péči o bazén a pořízení výkonného filtračního systému. Ten si pak s veškerými nečistotami a mikroorganismy velmi efektivně poradí, i když je bazén extrémně vytížený. K prevenci zelené vody přispívá také zastřešení bazénu, které bazén ochrání před znečištěním bazénové vody nečistotami z okolí.

Náš tip:

Pokud vás naopak trápí mléčná voda v bazénu, podívejte se, jak se jí zbavit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.