Jak na údržbu dlažby v interiéru i exteriéru

údržba_dlažby_PR

Dlažba dostává při každodenním používání opravdu zabrat, a to zejména v koupelnách a venkovních prostorách. Usazené nečistoty, zašlé spáry nebo skvrny od zaschlých kapek vody pak zbytečně kazí celkový dojem prostoru. Údržba dlažby není naštěstí až tak náročná, a to zejména při výběru vhodného typu materiálů a při volbě kvalitních čisticích prostředků.

Výběrem vhodné dlažby si usnadníte práci

Chcete-li mít s čištěním vnitřní i venkovní dlažby co nejméně starostí, myslete na náročnost údržby už při jejím výběru. Moderní keramické dlažby bývají vyrobené z biokeramiky, která se vyznačuje antibakteriálními vlastnostmi a samočisticím efektem. Z povrchu dlaždic tak jednoduše dostanete usazené nečistoty, mastnotu i skvrny od vodního kamene.

Největší problém bývá spojené s čištěním spár mezi dlaždicemi, které mohou zešednout a ztratit svou původní barevnost. V exteriérových prostorách je řešením pokládka dlažby na terče, u které zůstávají spáry prázdné. Vzhledem k absenci spárovací hmoty tak čištění spár odpadá, stačí je pouze čas od času vymést či vysokotlakým čističem vymýt.

V interiérových prostorách si usnadníte čištění volbou velkoformátových obkladů, u kterých je počet spár minimální. „Problematické jsou i nevhodně kombinované formáty složené k sobě,“ upozorňuje designérka Kristýna Jandíková. „Já sama si dávám pozor na reliéfní obklady třeba ve sprše – pro snadnou údržbu nejsou vhodné do těchto namáhaných míst,“ doplňuje.

Při čištění pomůžou speciální přípravky i domácí prostředky

I vhodně zvolené dlaždice se samočisticím efektem je nutné pravidelně čistit. Vyzkoušet můžete různé domácí prostředky, ať už jde o ocet, jedlou sodu, nebo kuchyňskou sůl. Na jednu stranu je použití těchto přípravků ekologické, na straně druhé je funkčnost omezená.

Doporučujeme vyhýbat se agresivním chemickým přípravkům, které by mohly narušit povrch spár a v horším případě i dlaždic. Pořiďte si čistič dlažby od firmy specializované na keramické materiály – tyto přípravky jsou funkční a k materiálům šetrné. Pro čištění spár pak použijte čističe spár zamkové dlažby a dalších typů dlažeb, které odstraní i hluboce usazené nečistoty. Čištění kvalitní dlažby není žádná věda. Většinou stačí voda s trochou speciálního čističe, a dlaždice budou opět zářit novotou. Při čištění dlažby v exteriéru pak můžete sáhnout po vysokotlakém čističi, který udělá většinu práce za vás.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.