Co vše lze a nelze postavit na zahradě?

Pokud máte dům se zahradou, kromě záhonů pro pěstování ovoce a zeleniny si můžete zahradu zpříjemnit stavbou několika prvků. Co se dá postavit na zahradě?

Zahrada může být okrasný prostor určený k relaxaci a sportování nebo k pěstování ovoce a zeleniny. Může zde být i prostor pro chov domácích zvířat nebo psí bouda. Kultivace zahrady má smysl. Zpříjemní vám život a umožní být častěji venku.

Posezení na zahradě i terase

Pohodové posezení na zahradě, kam se můžete uchýlit s knížkou i notebookem, anebo jej využít pro stolování i setkávání s rodinou a přáteli zajistí kvalitní a odolný zahradní nábytek. Můžete ho postavit na trávník, na dřevěnou terasu i dlažbu. Po dešti nebudete řešit boty a nábytek od bláta, které si nanosíte do domu.

Pergola, altán a přístřešek pro auto

Pro příjemné posezení venku na zahradě ve stínu, kam nepraží slunce, poslouží pergola či altán. Při vhodném zastřešení je využijete i v mírném dešti. Hodit se vám může i přístřešek na auto, který je skvělou alternativou ke zděné garáži. Zastavěná plocha musí být maximálně 25 m² a stavba nesmí být vyšší než 5 m.

Zahradní domek

Zahradní domek na nářadí poslouží i jako domek pro děti, nebo jako dílna. V zahradním domku může být sekačka na trávu, křovinořez, motorová pila i nářadí pro dílnu i zahradu. Jde o vhodné místo pro uschování hnojiv a substrátů, potřeb pro grilování i doplňků k bazénu. Zahradní domek by měl jít bezpečně uzamknout.

Dětský koutek a dětské hřiště

Menším dětem udělá radost dětský koutek s houpačkou, skluzavkou, pískovištěm a zahradním domkem, který můžete postavit i na stromě. Zakoupené kvalitní prolézačky a zahradní domečky budou doopravdy bezpečné, zvládnete si však je vyrobit i sami.

Podzemní Bazény Šulc

Bazén

Zahradní bazén vám dopřeje možnost koupání na vlastní zahradě i bez toho, abyste museli někam jezdit. Pokud nemáte zrovna v lásce přeplněná koupaliště, bazén na zahradu je super volba. Může být v různé velikosti i tvaru. Myslete ale na to, že bazén musíte pravidelně čistit a dbát na údržbu. Pořiďte si vhodnou bazénovou chemii. Zvolte ten, co odpovídá vašim představám i finančním možnostem.

Skleník, pařeniště či zimní zahrada

Jestliže rádi pěstuje rostliny, vhodné podmínky poskytne skleník, pařeniště nebo fóliovník. Stačí si vybrat velikost a rostliny, které v něm budete pěstovat. K domu se dá přistavět i zimní zahrada, která se hodí i pro setkávání s rodinou a přáteli. Můžete na ni myslet už při stavbě domu a vhodně ji začlenit do prostoru.

Zázemí pro domácí zvířata i čtyřnohé přátele

Na zahradě může být i kurník pro slepice nebo králíkárna. Pokud vám nejde jen o estetiku zahrady, dopřejte slepicím dostatečně prostorný výběh, ať máte kvalitní vajíčka. Pro svého psa pořiďte kvalitní psí boudu či kotec s výběhem, kde mu nebude v létě horko a v zimě nebude mrznout.

Co naopak na zahradě postavit nelze

Problematickým projektem je stavba dalšího rodinného domu na zahradě. I když to není zcela nemožné, proces si vyžádá hodně energie a času. Je třeba se obrátit na stavební úřad, kde získáte dostatek informací. Problém vám mohou dělat i větší stavby, na které už potřebujete stavební povolení. To potřebujete při stavbě domu, na větší garáž i přístřešek, ale i při budování vlastní studny.

Stavba na vašem pozemku nesmí mít zastavěnou plochu více než 25 m² a výšku nad 5 m. Musí mít pouze 1 nadzemní podlaží a nesmí sloužit ke skladování hořlavých látek. Od společných hranic pozemků musí být přístřešek vzdálený alespoň 2 m. Navíc musí být 50 % z celkové plochy, na které bude přístřešek stát, schopno vsakovat dešťovou vodu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.