Při stavbě domu nezapomeňte na zdánlivé drobnosti

djsarchitecture_PR

Stavba domu je pro stavebníka velmi složitou a časově náročnou záležitostí. Není tak divu, že teprve po dokončení stavby a zabydlení se, člověk zjistí, že na něco úplně zapomněl. Aby se vám toto nestalo, projekt domu si pořádně prohlédněte, a to i když si kupujte hotový projekt od architekta či projekční kanceláře. Za poplatek je totiž možné dělat změny i v těchto projektech na klíč. Proto si je vždy pořádně prohlédněte, popřemýšlejte, jak v nich budete fungovat a co by vám v nich mohlo chybět.

Nezapomeňte na dostatek elektrických zásuvek

Velký problémem v novostavbách bývá nedostatek elektrických zásuvek. Na měnící se potřeby lidí často zapomínají také samotní architekti či projektanti. Určitě proto nezapomeňte na chytré zásuvky schované například v kuchyňské lince či ostrůvku, tak abyste si mohli například nabíjet mobil nebo tablet všude tak, kde se budete pohybovat.


Zdroj: Pexels.com

Podrobně si projděte plán elektrických rozvodů. Dopředu si promyslete, jak asi budete mít rozestavěný nábytek, co kde bude třeba zapojit do sítě, abyste následně po dokončení stavby nemuseli vrtat do nově omítnuté stěny. Myslete i na chytré vývody elektřiny do vestavěného nábytku, abyste si například mohli zapojit světlo nebo nabíječky v knihovně a pod.

To stejné platí pro rozvody internetu, televize či interkomu. Vždy si zkontroluje, zda jsou rozvody a umístění těchto výstupů v projektu tam, kde je potřebujete, a dostačující.

Ekologické smýšlení šetří vaše finance

Při stavbě a vybavování domácnosti se nesnažte šetřit za každou cenu. Především si dejte záležet na výběru materiálů hrubé stavby, zateplení, omítky, obkladů a v neposlední řadě také technologií na topení, ohřev vody či chlazení. Požadavky na energetickou spotřebu rodinných domů se od začátku roku 2022 opět zpřístní. Každá nová stavba rodinného domu už bude muset mít technologie fungující na principu obnovitelných zdrojů energie.

Zdroj: DJsarchitecture.cz

Energii vám však pomůžou ušetřit i zdánlivé drobnosti, jako je například vhodné stínění oken v letních horkých měsících. Díky kvalitním interiérovým žaluziím ušetříte v létě na chlazení místností směřovaných na jih. 

Vhodným a zajímavým řešením může být také zelená střecha, která má skvělé termoizolační vlastnosti a může vám ušetřit finance na chlazení i vytápění. Kromě toho má také pozitivní dopad na okolní životní prostředí.

Nezapomeňte na děti

Pokud už máte děti, nebo je v budoucna plánujete, prostor domu přizpůsobte také jim.

I když jsou v současné době velmi moderní sprchové kouty a řada lidí už ani ve svém domě vanu nechce, právě menší vana vám při dětech udělá velkou službu. V menším domě můžete zvolit například i menší vaničku do sprchového koutu.

Zdroj: Unsplash.com

Další velkou chybou bývá uzpůsobení kuchyně. Všichni rodiče touží po tom, aby děti pomáhaly a byly samostatné. Uzpůsobení kuchyně, kdy jsou třeba talíře, skleničky a hrníčky uložené tak vysoko, že na ně děti nedosáhnout ani ze stoličky, může být pro děti i rodiče nakonec demotivující. Myslete na to při navrhování kuchyně a umístěte tyto potřebné věci i do nižších částí kuchyňské linky, aby na ně vaši potomci dosáhli a mohli si alespoň napustit vodu do skleničky bez vaší pomoci.

Při plánování a zařizování domácnosti nezapomeňte ani na to, že věci pro dítě zaberou docela dost místa. Minimálně se zamyslete, kde bude stát kočárek, kam postavíte dětskou postýlku, kde budou mít děti místo na hraní…

S tím souvisí také dostatek úložných prostorů v domě, kam budete postupně dávat autosedačky, odrážedla, kola, lyže a další a další věci.

Zdroj: Pexels.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.