Jak odstranit mastné skvrny z oblečení?

Každému z nás se někdy stalo při troše nepozornosti, že mu na oblíbeném oděvu zůstala mastná skvrna. Poradíme vám, jak vyprat mastnotu z oblečení i čistící postupy, pokud jste si mastných fleků nevšimli hned.

Použijte prostředek na nádobí

Prostředek na nádobí zbavuje mastnoty na nádobí i oděvu. Obsahuje speciální činidla, která mastnotu absorbují. Na ušpiněné místo naneste trošku přípravku a houbičkou a v ruce protřete. Pokud skvrna prosákla i na rubovou stranu, naneste přípravek i z druhé strany. Nechte chvíli působit a místo propláchněte octovou vodou. Smíchejte 1 díl octa se 2 díly vody. Použít se dá i citrónová voda. Následně oděv vyperte v pračce podle instrukcím štítku na oblečení.

Vyzkoušejte jedlou sodu nebo kypřící prášek

Kypřící prášek na pečení nebo jedlou sodu dejte do misky a smíchejte s trochou vody na pastu. Naneste ji na mastnou skvrnu a nechte chvíli působit. Pak oděv propláchněte pod tekoucí vodou a vyperte textilii běžným způsobem.

Použijte škrob

Pokud doma máte škrob, posypte jím mastné fleky a nechte alespoň 15 minut účinkovat. Pak škrob odrolte nebo seškrábněte a oděv vyperte běžným způsobem.

Vyzkoušejte dětský pudr

Dětský pudr můžete použít stejně jako škrob. Přebytečnou mastnotu co nejvíce odsajte papírovými ubrousky nebo utěrkami. Naneste dětský pudr smíchaný s vodou na pastu, nechte chvíli působit a opatrně seškrábněte nebo odrolte. Pokud mastná skvrna nepustila, použijte ještě saponát na nádobí a běžně vyperte.

Sůl na skvrny

Babské rady doporučují na mastnotu také sůl. Při odstraňování skvrny nasypte na požadované místo sůl, zakápněte ji vodou, párkrát promněte v ruce a nechte chvilku působit. Nakonec textilii vyperete běžným způsobem v pračce.

Mýdlo na praní

Mýdlo na praní umí odstranit mnoho typů skvrn na oblečení. Zkuste třeba AlmaWin jádrové mýdlo na praní, anebo žlučové mýdlo, které už znaly naše babičky a funguje i na zaschlé a zaprané skvrny. Stačí ho důkladně nanést na skvrnu a nechat ho působit klidně i hodinu. Pak textil propláchněte čistou vodou. Postup můžete zopakovat, dokud mastný flek nezmizí.

Vezměte na pomoc žehličku

Přežehlení žehličkou funguje na oblečení podobně jako u skvrn od vosku. Mastné místo podložte papírovými ubrousky nebo utěrkami, papírové ubrousky dejte i mezi tkaninu a žehličku a lehce rozpálenou čistou žehličkou několikrát mastnou skvrnu přejíždějte, dokud fleky zcela nezmizí.

Použijte WD-40 nebo náplň do zapalovače

Na skvrnu nastříkejte malé množství přípravku WD-40 nebo náplně do zapalovače a nechte je na tkanině asi 20 minut působit. Pak vymyjte mastná místa v teplé vodě a dejte běžným způsobem prát do pračky. Skvrny můžete zkusit vyčistit i technickým benzínem. Podívejte se také na naše rady, jak se dá odstranit smůla na oblečení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.