Maloměsto vs. velkoměsto – Na co se připravit?

Poslední doba nám přinesla mnoho změn. Spousta lidí se stěhuje a mění své bydliště. Někdo hledá více klidu, jiný zase jde blíž za prací. Pokud se právě chystáte přestěhovat, podívejte se, co je lepší. Zda žít v maloměstě, či velkoměstě. Obojí má své výhody i nevýhody, klady i slabiny.

Obecně je asi mnoha lidem zřejmé, že je bydlení ve velkých městech bude stát několikanásobně více peněz než ve městech menších. I když i to je relativní. Pokud do práce dojíždíte, nebo vozíte děti do školy a kroužků, náklady na dopravu se vám mohou pěkně prodražit. Navíc na cestách strávíte dost času.

Trend bydlení ve městech

I přes tento fakt, že je bydlení ve městě dražší, se stále miliony lidí rozhodnou investovat na začátku do bydlení větší částku a zvolí si život ve velkém městě, i když je to dražší. Domácnosti ve větších městech a hlavně v Praze utratí měsíčně v průměru 15 000 až 20 000 korun, zatímco domácnosti na vesnicích či menších městech mají měsíční výdaje mezi 10 000 až 15 000 korunami.

Dostupnost obchodů

Určitě také řešíte otázku občanské vybavenosti a dostupnosti u vesnic a malých měst. Stále panuje názor, že lidé z menších měst nemají třeba kde nakoupit. To se ale spíše týká opravdu jen malých vesniček. Průzkum totiž dokazuje, že je třeba hypermarket dostupný do 15 minut 36 % respondentů a do 30 minut se dostane na nákup do většího obchodu až 80 % domácností. Lidé z vesnic a malých měst si často některé potraviny vypěstují na své zahradě.

Občanská vybavenost

O něco horší je dostupnost dětí do základních škol. Nejspokojenější jsou lidé z menších měst, nejméně spokojení jsou lidé z vesnic, kteří jsou na tom ale se spokojeností překvapivě stejně jako lidé z Prahy. Lidé z vesnic to mají o něco komplikovanější i s přístupem ke zdravotnictví. Do 5 minut se do nemocnice dopraví jen 1 % lidí a v Praze je to 13 % lidí.

Výdaje na dopravu

Lidé z menších měst a vesnic vydají více peněz na dopravu, ať už jde o vlastní auto nebo používání veřejné dopravy. Zaplatí asi 2 000 až 5 000 korun měsíčně, zatím co si lidé z větších měst vystačí s 2 000 korunami. Na vesnici a v malém městě máte více klidu. Ve městě je to zase třeba blíže za kulturou. Záleží na tom, zda ji opravdu využíváte. Vše má své pro a proti. Výběr je tedy na vás.   

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.