Pivoňka: Jaké vysazovat a jak se o ně starat?

Český název rostliny: Pivoňka keřovitá

Latinský název rostliny: Paeonia suffruticosa

Před téměř 2000 lety se pivoňky pěstovaly v zemích svého původu na Dálném východě a v Evropě se objevily až ve středověku. Keřovité pivoňky patří mezi nejpůvabnější okrasné dřeviny našich zahrad. Jsou to trvalky, které na svém stanovišti vydrží desítky let a dělají nám každé jaro radost svými velkými květy, nejčastěji v odstínech růžových barev a v bílé barvě s jemnou vůní. Jsou mrazuvzdorné a nenáročné. Existují také kultivary s různě tvarovanými a barevnými květy. Zvláštní skupinou jsou pak dřevité pivoňky.

Základní informace o pivoňce:

Typtrvalka
Čeleďpivoňkovité, Paeoniaceae
Původmírný klimatický pás
Výška0,5 – 1 m
Tvarkulovitý keř
Tvarování / řezokrasný keř s květy, hodí se i k řezu
Doba kveteníod května do června
Květvelké pryskyřníkovité, jednoduché, poloplné nebo plné květy v barvách od bílé přes žlutou, oranžovou, růžovou, červenou až k fialové
Barva květubílý, růžový, modrofialový, fialový, červený, žlutý, oranžový
Listtrojdílný, zubovitý, opadavý, řapíkatý
Barva listuzelená
Plodtobolka
Atraktivitanádherné květy jsou krásné na zahradě i ve váze, má i atraktivní listy, pivoňky se krásně vyjímají v trávnících parků i zahrad
Využitína záhony i k řezu do vázy
Trvanlivostvytrvalá, mrazuvzdorná
Ostatnínenáročná na pěstování

Další druhy rostliny

Pivoňka tenkolistá – Paeonia tenuifolia

Pivoňka tenkolistá je jemně působící a jen půl metru vysoká rostlina. Listystříhané podobně jako fenykl, má jednotlivé květy plné a velké sytě červené barvy. Kvete nejdříve ze všech druhů pivoněk.

Pivoňka bělokvětá – Paeonia lactiflora

Je téměř k nerozeznání od pivoňky lékařské, ale tvoří větší trsy. Větvený stonek nese velké a těžké květy, které mohou být jednoduché, poloplné nebo plné. Barva květu je bílá, někdy do růžova červena. Listy jsou velké, tmavě zelené a lesklé. Bývají silně laločnatéčleněné.

Pivoňka lékařská – Paeonia officinalis

Někdy také pivoňková růže nebo mariánská růže. Dorůstá výšky 35 – 60 cm. Stonek je v mládí huňatý, později lysý. Listy jsou trojčetné s hluboce dělenými laloky a segmenty eliptické až opakvejčité. Horní strana listu je lysá, spodní strana může být i huňatá a u některých pěstovaných klonů lysá. Květy mají velikost 9 – 13 cm, bývají obvykle růžové, fialovépurpurově červené, nitky jsou červené a hnědé 2 – 3 pestíky jsou plstnaté. Zahradní odrůdy jsou velmi často plnokvěté.

Hlavní obsahové látky pivoňky tvoří různé anthokyanové glykosidy, jako je peonin a cyanin, dále třísloviny, barviva a flavonoidy. Někteří autoři tvrdí, že je v rostlině zastoupen také alkaloid peregrinin. Kořeny a patrně i květy obsahují jedovatý glykosid peoninflorin, který v nadměrných dávkách může způsobit poškození ledvin a srdečního svalu. Využívají se i semena. Pivoňkou lze krásně ozdobit pokrmy i saláty. Využívá se v gastronomii, lidovém léčitelství, farmacii a kosmetickém průmyslu. Je nutné ji užívat pouze pod lékařskou kontrolou.

Dřevitá pivoňka neboli Pivoňka křovitá – Paeonia suffruticosa

Dřevitá pivoňka vyroste až do 2 metrů. Dá se vysazovat jako kontejnerová rostlina od jara do podzimu. Klasikou jsou pivoňky s jednoduchými růžovými květy, mezi novinkami najdete také plnokvěté odrůdy v barvách od bílé přes žlutou, oranžovou a sytě červenou až po fialovou, případně s květy dvoubarevnými a poloplnými. Dřevité pivoňky na podzim nezatahují a shazují listy jako ostatní opadavé keře.

Jak pěstovat pivoňku

Náročnost na pěstování:nenáročná
Teplota:mrazuvzdorná
Vlhkost:střední nároky na vlhkost 
Množení:Dělením, semeny
Zemina:humózní, lehká, výživná
Škůdci:chorobami netrpí, někdy se objeví chorobné vadnutí
Světlo:plné slunce až polostín
Voda:vyžaduje pravidelnou zálivku
Hnojení:nevyžaduje hnojení
Přesazování:srpen je vhodným časem k dělení a rozsazování starších trsů rostlin, kořeny rostliny rozdělíte ostrým nožem na několik dílů, každý by měl mít alespoň 3 očka, sazenice mají hlízovitý kořen, který má být silný, nepoškozený, nevyschlý, bez plísní, s patrnými očky neboli listovými pupeny
Letnění:venkovní rostlina
Tip:vděčná a nenáročná

Kdy a kde sázet

Srpen je vhodným časem k dělení a rozsazování starších trsů rostlin pivoňky. Tyto činnosti neprovádějte za příliš horkých dní. Kořeny rostliny rozdělte ostrým nožem na několik dílů, každý by měl mít alespoň 3 očka. Zakoupit můžete také sazenice. Hlízovitý kořen musí být silný, nepoškozený, nevyschlý, bez plísní, s patrnými očky – listovými pupeny.

Jak sázet pivoňky  

Vyberte místo na slunci. Pro pivoňky všech druhů je vhodné slunce až polostín. Sázejte je do hlubší, výživné a propustné půdy, která nesmí být trvale přemokřená. Přírodní divoké druhy rostou v zásaditější půdě. Většina druhů vytvoří po čase rozkošatělé keře, proto jim dopřejte dostatek prostoru k životu.  

Jak o rostlinu pečovat  

Na jaře a na konci léta pivoňkám dopřejte kompost nebo hnojivo s nízkým obsahem dusíku. Vhodná jsou i hnojiva na růže. Protože jsou jejich květy poměrně těžké, začnou velmi často jednotlivé stonky polehávat. Keře proto svažte a podepřete. To vyžadují hlavně plnokvěté odrůdy. Odkvetlé květy odstřihujte a odstraňujte semeníky, stejně jako případné vadnoucí listy.

Jak pěstovat pivoňky

Dřevité i bylinné pivoňky rostou poměrně pomalu, takže v prvním roce po výsadbě bude mít rostlina jen pár výhonů a květů. Než získá svou charakteristickou podobu a bohaté kvetení, trvá to 3 roky. Pokud chybí na jaře vláha, pak pivoňky zálivku přivítají. V létě po odkvětu vydrží i krátkodobé sucho.  Na zimu mladé rostliny přikryjte chvojím. Vyvarujte se neprodyšných materiálů, jako je listí či bublinková fólie, ať rostlinu nenapadne hniloba. U bylinných i dřevitých pivoněk je vhodná zimní přikrývka první rok po výsadbě, jinak jsou úplně mrazuvzdorné.

Kdy kvetou pivoňky

Ze všech nejdříve kvete jemně působící pivoňka tenkolistá. Pivoňka lékařská s tmavě zelenými lesklými listy rozkvétá po polovině května. Nejmohutnější pivoňka bělokvětá rozkvétá od druhé poloviny května do konce června. Z původního druhu je vyšlechtěno nejvíce barevných odrůd v bílé, fialové a červené barvě, s květy poloplnými nebo také plnými. Sasankovité květy jsou typické pro japonské pivoňky a kultivary z nich vyšlechtěné. Střed květu vyplňují korunní lístky, které jsou vzniklé z tyčinek.

Choroby a škůdci

Pokud začnou stonky a později listy vadnout i v období, které není příliš suché, jde o chorobné vadnutí. Napadené stonky odřízněte vždy až u země. Pokud choroba napadla větší část rostliny, klidně ji seřízněte celou. Při delším období sucha pivoňky pravidelně a dostatečně zalévejte, aby nezaschla poupata. 

Trvanlivost řezaných pivoněk

K řezu jsou pivoňky nejvhodnější, když jsou ve stádiu barevného poupěte, těsně před rozvitím. Nařezaným rostlinám ihned ponořte spodní části stonků na půl minuty do vroucí vody, pak je až po květ ponořte na co nejdelší dobu do teplé vody a nechte je zregenerovat. Takto ošetřené stonky s květy můžete aranžovat do vázy.

Kde koupit semínka/rostlinu

Semínka i hotové rostliny sežene v hobby marketech, zahradnictví, zahrádkářských potřebách či v květinářství. Semínka si můžete vybrat i online, ale rostliny spíše doporučujeme vybírat osobně. Semínka rychle ztrácí klíčivost, tak je nenakupujte moc dopředu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.