Příjezdová cesta ve svahu: Návrhy na zpevnění

Cestu ve svahu řeší hlavně majitelé chat a rodinných domků. Pro zpevnění příjezdové cesty je možné využít více variant. Pojďme se podívat, jak na to.

Příprava podkladu

  • Zaměření a vyznačení cesty
  • Odebrání svrchní 20 až 30 cm vrstvy zeminy
  • Vyrovnání podkladu v mírném sklonu pro drenáž
  • Zhutnění povrchu
  • V případě potřeby vytvoření drenáže pro odvodnění
  • Vybetonování okrajů a založení obrubníků
  • Výplň nosným materiálem, nejčastěji makadam – kamenné odštěpky z lomu
  • Vyrovnávací vrstva ze štěrku
  • Pokládka povrchové vrstvy

Pokud milujete rady pro kutily, na dno a mezi jednotlivé vrstvy pokládejte geotextilie a síťoviny, které zajišťují správné oddělení vrstev a omezují prorůstání trávy.

Zatravňovací dlaždice

Zatravňovací dlaždice neboli vegetační dlažba se hodí pro zpevněné plochy, příjezdové a pojezdové cesty i parkovací stání. Betonové tvárnice či dlaždice nyní často nahrazují plastové, často z recyklovaného plastu v různé tloušťce stěn.

·         Tenkostěnná plastová zatravňovací dlažba

Tenkostěnné plastové dlaždice se hodí zejména pro pochozí plochy. Pro pojezdové plochy jsou méně vhodné. Jejich výhodou je vysoký podíl vegetace, protože dlaždice po zatravnění a vzrůstu trávy nakonec nejsou vůbec vidět.

·         Silnostěnná plastová zatravňovací dlažba

Zatravňovací silnostěnné tvárnice snesou zátěž automobilu, hodí se podgaráž nebo přístřešek na auto. Vhodné na dočasné provizorní cesty pokládané přímo na povrch a zpevnění příjezdové cesty ve svahu. Pro pěší může trochu klouzat, ale dlažba nenasákne vlhkost, díky čemuž vegetace nevysychá jako u tvárnic z betonu.

·         Betonová zatravňovací dlažba

Betonové zatravňovací tvárnice nekloužou, jsou levnější a nepůsobí uměle. Jsou však více vidět než plast, nasákají vodou a vegetace může vysychat. Volte betonové dlaždice s povrchovou úpravou pro omezení nasákavosti.

Štěrk jen do mírného svahu

Štěrk se vyrábí v různých stupních hrubosti kamenů, což ovlivňuje vzhled i mechanické vlastnosti. Aby se ve štěrkové cestě netvořily koleje, dodržte technologický postup úpravy podkladu a cestu ohraničte obrubníky, jinak se bude štěrk roznášet a podloží při deštích propadat. V prudším svahu se štěrk shrnuje.

Beton na cestu

Betonové cesty se realizují litím nebo pokládkou betonových desek. Beton musí mít hrubý povrch, zvláště u svažité cesty, jinak klouže. Betonová plocha je na zcela rovná. Betonové dlaždice se navíc dají rozebrat a přemístit jinam.

Zámková dlažba

Zámková dlažba je elegantní a trvanlivé zpevnění ploch. Hodí se na cestičky, kratší příjezdové cesty i parkovací místa. Pro dlouhé cesty se prodraží. Pro pojezdové cesty se hodí dlaždice tloušťky nejméně 8 cm. Pro dlouholetou životnost je důležitá správná příprava podloží a podkladových vrstev.

Dlažební kostky

Nejčastěji žulová dlažba je dražší a náročná na kvalitní pokládku. Snese však vysoké zatěžování a má nejdelší životnost. Cesty lze dobře opravit. Zahrada ve svahu s cestou z dlažebních kostek získá originalitu a luxusní vzhled.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.