Jak vybrat obklady do koupelny? Na tohle nezapomeňte

Výběr barvy dlaždic a obkladů by měl odpovídat vašim preferencím, stavebnímu řešení, velikosti koupelny i vybranému stylu. Při použití světlých barev bude i malá koupelna působit větším dojmem a tmavší barvy naopak prostor opticky zmenší, což může přispět k zútulnění velké koupelny, zejména pokud zvolíte teplé tóny barev.

Volba stylu

Výrazné barvy použijte v menším množství, třeba pro obložení soklu, jedné stěny za sprchovým koutem nebo pro vytvoření barevného pruhu v obkladech. Pro moderní minimalistický styl volte neutrální barvy jako je bílá, černá či šedá, módní imitaci betonu nebo cementové stěrky. Moderní jsou i dlaždice ve tvaru polygonů, styl patchwork a dlaždice se vzhledem přírodních materiálů jako je kámen, mramor a dřevo.

Velikost dlaždic

Velkoformátové dlaždice nad 60×60 či 20×50 cm se doporučují především do větších koupelen, kde lépe vynikne jejich design. V malé koupelně absence spár zase opticky zvětší prostor, obzvláště když obdélníkový formát položíte na šířku. Počítejte však až s 20 % odpadu na prořez a dbejte na rovnost podkladu.

Zajímavé kombinace

Zajímavého designového efektu v koupelně dosáhnete různou kombinací dlaždic. Je možné například střídat velké a malé formáty, horizontální a vertikální položení obdélníkových dlaždic i různé barvy. Tak můžete třeba opticky oddělit či zdůraznit jednotlivé části koupelny.

Funkčnost koupelnových obkladů a dlažby

Dlaždice do koupelny mají být funkční, odolné a bezpečné. Nutná je protiskluzová úprava dlažby díky speciální impregnaci, hrubému povrchu či drážkám. U dlažeb a obkladů se setkáte se dvěma stupnicemi. Písmena A až C označují dlažbu pro chůzi na boso. Nejlepší protiskluzovost má dlaždice označená C, pro koupelny se hodí i B. Stupnice pro chůzi v obuvi se značí R9 až R13. Pro koupelnové podlahy s vysokým rizikem uklouznutí volte stupeň R10 a vyšší. Sledujte i odolnost vůči vlhkosti a otěruvzdornost obkladů vypovídající o odolnosti vůči povrchovému opotřebení.

Výběr materiálů

Keramické obklady mají skvělé funkční vlastnosti pro použití ve vlhkém prostředí. Digitální technologie jim umí vtisknout nejrůznější podoby včetně vzhledu dřeva, kovu, kamene či betonu. K obložení koupelny lze použít i dřevo, kámen nebo mramor. Počítejte však s vyšší cenou a s vyššími nároky na údržbu. Můžete je využít třeba jen na jednu stěnu nebo menší část koupelny. K levnějším, ale také méně odolnějším materiálům, patří obkladové panely z PVC.

Pozor na rušivé prvky

Krásně obložené stěny v koupelně mohou snadno rozbít rušivé prvky jako třeba revizní dvířka nezbytná pro přístup do stoupaček či k měřičům. Můžete zvolit třeba neviditelná revizní dvířka a ve sprchovém koutu navíc ve voděodolné variantě. Zvolte také vhodný sprchový kout, vanu či umyvadlo, u kterých je třeba vědět jak odstranit silikon, vhodné vodovodní baterie nebo nábytek pro ucelení prostoru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.