Jak vyčistit okapy? Vyčistěte listí a jinou špínu

Nevyčištěné okapy se ucpávají a voda neodtéká. Žlaby ode dna uhnívají, přetékající voda poškozuje fasádu a může vám začít zatékat až do domu. V zimě se na okapech se tvoří rampouchy, což okapy poškozuje. Proto je čištění okapů nutné. Podívejme se, jak se o ně starat a jak je snadno vyčistit.

Pozor na nečistoty i agresivní ptačí trus

Čištění okapů je nezbytné alespoň 1x, nejlépe však 2x za rok, ideálně na jaře po zimě a na podzim po opadu listí ze stromů, před příchodem prvního sněhu. V okapech se hromadí i agresivní ptačí trus a mohou zde být i ptačí hnízda. Na podzim je v okapních žlabech spoustu listí, jehličí, klacíky a jiné nečistoty, třeba i kousky střešní krytiny, mechy a lišejníky, které ze střechy strhává déšť a vítr, ale i písek a hlína. Hrozí, že v okapech neodtékající voda s nečistotami začne hnít a poškozují se i samotné okapy. Proto čistěte okapní žlaby a gajgry, aby se nečistoty nedostaly i do svodů a neucpaly je.

Čištění okapů ručně

Přistavte žebřík, štafle nebo hliníkové schůdky a okapy vyčistěte smetáčkem, lopatkou, vodou a hadrem. Dbejte na stabilitu a bezpečné zajištění žebříku. Provádějte čištění ve dvou, aby vám měl kdo jistit žebřík. Ve vyšších domech o více patrech je často jediným bezpečným řešením využití firmy, která provádí výškové práce. Nedoporučujeme čištění ze střechy, kdy hrozí poškození střešní krytiny.

Čistící nástavec na okapy

Můžete použít i teleskopickou tyč, ale pokud do okapů nevidíte a důkladně je zřejmě nevyčistíte. Některé teleskopické tyče lze vysunout až do výšky 4 metry, přičemž lze měnit i teleskopické násady. Pomocí teleskopické tyče a stěrky na jejím konci se hrnout nečistoty od okraje žlabu dál. Když se zbavíte nejhorších nečistot, můžete nasadit na tyč kartáč a okap dočistit.

Robotické čističe okapů

Lze použít i robotický čistič, který pracuje zcela samostatně a použít můžete i dálkové ovládání. Robotický čistič nakonec jednoduše opláchnete zahradní hadicí. Robotické čističe jsou lehké, v okapech se nezaseknou a přizpůsobí se různým tvarům a průřezům okapů. A gumové vyhazovače nečistot se dají dokoupit. Tento automatický pomocník vám ušetří spoustu starostí i práce.

Ochrana okapů mřížkou

Dbejte na ochranu okapů preventivně. Zakupte plastové mřížky, které nainstalujete na horní hranu vyčištěných okapních žlabů. Dovnitř se pak dostanou jen menší nečistoty, které snadno spláchne déšť a odtékající voda. Praktická je i ochrana gajgru v horní části okapního svodu síťkou s větším okem. Gajgr na spodní části svodu opatřete košem na nečistoty, jehož obsah průběžně vybírejte. Mřížky lze instalovat i do svodů, ať nečistoty neucpávají kovovou vpusť. Vnitřky okapních žlabů po vyčištění a odmaštění opatřete ochranným nátěrem. Některé okapní systémy lze před zimou sejmout, umýt a uskladnit. Nejméně odolné korozi jsou okapy z pozinkovaného plechu. Kromě plastu, který je křehký a na zimu nevhodný, jsou odolné plechové poplastované, měděné a titanzinkové okapy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.