Fíkus benjamin: Pomocník v boji s toxiny a krásná dekorace

Ficus benjamina

Ficus benjamina nebo také fikus benjamín je drobnolistý fíkus. Často se pěstuje jako pokojová rostlina i bonsai. Má spoustu forem, zelených i různobarevných.

Rostlina je nenáročná rostlina na pěstování, ale na něco je třeba si dát pozor. Ficus benjamina má mají zaostřené listy rostoucí na malých větvích. Může mít až 2 metry.

Ficus benjamina

Stanoviště

Ficusu benjamina vyhovuje světlé místo, ale ne přímé sluneční paprsky. Pestrolisté formy potřebují o něco více světla a umístění na teplejším místě. Ficus benjamina vyžaduje pravidelnou zálivku, mírně vlhké ovzduší, tedy rosení a nesnáší průvan. Teploty by měly být minimálně 10 °C.

Zálivka a hnojení

Voda by měla být odstátá, v pokojové teplotě. Při přelití rostliny dochází k opadání listů, proto si na to dejte pozor. Přihnojuje se od března do srpna každé 2 týdny.  Přihnojujeme organickými hnojivy. Čím je tepleji, tím více přidejte vody. V zimě je třeba kvůli vytápění rostliny rosit. To samé platí v létě, pokud je opravdu velké horko.

Ficus benjamina

Rozmnožování

Rostliny se rozmnožují v létě řízkováním při teplotě 24 až 29 °C. Z jednoho výhonku získáte hned několik řízků. Stačí vždy ponechat jedno očko a list. Je však třeba mít vždy list i s očkem na stonku. Po odřezání je dejte do teplé vody, aby se vytékající mléčná šťáva zastavila a pak teprve řízky sázejte do jemného substrátu.

Přesazování

Ficus benjamina se přesazuje jen vzácně. Velkým rostlinám stačí odstranit vrchní část půdy a nahradit ji čerstvou zeminou. Vhodné je složení zeminy v podobě 2. dílů listovky, 1. dílu rašeliny a 1. dílu prohnojené zeminy. Nádoby na přesazení volíme jen o trošku větší. Rostlinu lze dobře tvarovat řezem, při kterém se krásně zhustí koruna.

Ficus benjamina

Potíže při pěstování

Pokud fíkus ztrácí listy, nejpravděpodobnější je přelití, nízká zimní teplota, přehnojení nebo studený průvan. Opad listů může být způsoben nedostatkem světla nebo náhlou změnou prostředí, protože fíkus nesnáší přesuny. Mohou mu naopak chybět i živiny a nutné je přidat organické hnojivo, jako kravský hnůj. Pokud listy i zasychají a svinují se, způsobuje to silné slunce, nízká vzdušná vlhkost nebo přesychání substrátu. Na slunci napadají fíkusy napadeny škůdci, nejčastěji svilušky a třásněnky. Suchý vzduch a moc teplé místo zase vábí puklice a mšice.

Likviduje toxiny

Fíkus dokáže vzduch v místnosti zvlhčit a navíc zbavit všech toxinů. Škodlivé a nebezpečné toxiny způsobují nevolnost, bolest hlavy, migrénu a podrážděnost. Fíkus pěstovaný doma zlepší kvalitu ovzduší, náladu i vaše zdraví.  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.