Příprava zahrady na jaro je s naším návodem hračka

S příchodem jara zahrádkáři začínají opět pokukovat po záhonech a přemýšlejí, co si letos na zahradě zasadí. Nemohou se dočkat.

Ještě než vypukne plná zahrádkářská sezona, nemine nás úprava trávníku, ale i stromů, keřů, hnojení záhonů a také příprava potřebného nářadí. Dejte však pozor na sníh a mráz, zima ještě neskončila. Sále nás může překvapit mráz a sníh. Těžký mokrý sníh stále raději pravidelně setřásejte z větví stromů a keřů. Nechte jej pod korunami stromů, ochráníte tak dobře kořeny před silnými mrazy.

Proklestěte koruny stromů

Stromy je před jarem třeba proklestit a odstranit plané výhonky. Začněte s průklestem u drobného ovoce, přehuštěných a přestárlých jádrovin, ale neřezejte peckoviny. Starším stromům prosvětlete koruny. Připravte si řezy kvalitních zdravých roubů jádrovin a peckovin, ale i řízků drobného ovoce pro zakořenění na jaře. Na rány vzniklé řezem či mrazem použijte štěpařský vosk, stromový balzám či latex. Řez dřevin neprovádějte v silných mrazech. V únoru až březnu postříkejte ovocné stromy proti škůdcům a chorobám, jako strupovitost, padlí, mšice, ploštice a obaleči. Broskvoně ošetřete fungicidem proti kadeřavosti. Živý plot je třeba zastřihnout.

Osejte v trávníku holá místa a připravte záhony

Trávník čistěte a hnojte kompostem. Nově osít můžete koncem března vyšlapaná a holá místa i nový trávník. Mech pečlivě rozrušte a prohrabte ostrými hráběmi i rozhozením dolomitického vápence a speciálního přípravku proti mechu. V předjaří je třeba pohnojit záhony kompostem nebo jinou organickou směsí a začněte s přípravnými pracemi, dokud je půda vlhká. Pokud se rozhodnete pro ranou zeleninu a letničky, zvolte fóliové nebo skleněné kryty, aby se půda prohřála. Je vhodná doba pro přípravu truhlíků pro výsev letniček i trvalek, přes které musí přejít mráz.

Zkontrolujte zahradní nářadí

Právě teď je také vhodný čas zkontrolovat, ošetřit a opravit veškerý zahradní nábytek a pracovní nářadí, které budete na jaře zase potřebovat. Nářadí očistěte od zbytků zeminy, nabruste si rýče a motyky, a jejich zrezivělé části oškrábejte drátěným kartáčem. Proti vlhkosti je natřete olejem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.