Co je potřeba na podzim udělat na zahradě?

Podzim je čas, kdy je v zahradě potřeba zvládnout spoustu úkolů a povinností, které připraví vše na zimu. Musíme shrabat listí, posekat trávu, sklidit zbytky úrody, vysadit okrasné keře a cibuloviny, nebo udělat kompletní úklid zahrady. S tím souvisí i zahradní nábytek, nářadí, skleník či bazén. Pojďme se podívat na to, co všechno je potřeba udělat.

Shrabejte spadané listí

Na úklid spadaného listí se hodí lehké hrábě, které mají doširoka rozevřené hroty ze dřeva, plastu či kovu. Pokud chcete trávník i ručně vertikulovat neboli provzdušnit, pak jsou lepší kovové hrábě. Na velké množství listí využijte vysavače listí, kde proud vzduchu dokáže listí nasát do vaku, někdy i rozdrtit, nebo naopak listí rozfoukat. Drcené listy se dají perfektně využít i do kompostu.

Připravte trávník na zimu

Trávník musí zůstat na zimu čistý, aby na jaře dostala prostor nová a zdravá stébla. Nutné je i dostatečné provzdušnění, k čemuž slouží zahradní vertikulátor, který trávník provzdušní pomocí tenkých drátků, které se zařezávají do trávníků, zbaví ho odumřelých rostlin, kořenů i zbytků trávy. Zabráníte vzniku plstě, která trávník dusí, neproniká do něj voda a tvoří se plísně i houby.  Pak je třeba trávník posekat pomocí zahradní sekačky na maximální výšku 5 cm. Pro komplexní péči zvolte podzimní hnojivo s co nejvyšším obsahem draslíku a menším obsahem dusíku, který je nutný na jaře.

Založte kompost

Kompost je přírodní hnojivo. Pokud je delší dobu založený, musí se pravidelně promíchávat a nechat se uzrát. O rozklad organického odpadu se postarají žížaly, různé bakterie a ostatní organismy, které se vyskytují v půdě. Ideálním místem je pro kompost polostín. Kompost musí být tvořen pouze organickým odpadem, což je zbytky a slupky zeleniny a ovoce, čajové lístky, vaječné skořápky a kávová sedlina, drcené listí a větve z keřů a stromů, odkvetlé květy, posekaná a drcená tráva.

Zazimujte skleník

Podzimní úklid zahradního skleníku nepodceňujte. Jakmile už nic nepěstujete, skleník vyčistěte a důkladně ukliďte, aby byl připravený na jarní výsadbu. Zbavte ho veškeré organické hmoty, umyjte všechny nádoby, očistěte nářadí i zahradní techniku a ukliďte dozahradního domku. Zameťte i podlahu skleníku. Skla na skleníku omyjte vodou s trochou saponátu a octa.

Sklizeň posledních plodin

Všechny plodiny, jako dýně, fazole či jablka posbírejte a uskladněte. Otrhejte všechna rajčata, včetně těch nedozrálých, dejte je do vhodné nádoby, obalte potravinovou fólií, postavte na chladné a tmavé místo a nechte 5 týdnů zčervenat.

Podzimní výsadba

Podzim je vhodná doba pro výsadbu jádrovin, tedy jabloní a hrušní, bobulovin, ale i jako je rybíz, maliník a angrešt. Sázet se dá i některá kořenová zelenina, třeba mrkev. Podzim je ideální dobou pro výsadbu květinových cibulek, kam patří cibuloviny, jako jsou tulipány, narcisy, krokusy i sněženky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.